İlginizi Çekebilir

Whitepaper Nedir?

whitepaper nedir

Whitepaper nedir?

Whitepaper nedir? Teknik incelemenin en gerçek çevirisi “beyaz kağıt”tır, ancak bu şekilde çevrilmiş olmasına rağmen hala bu konuda fazla bir şey söylemiyor. Kökeni akademik alanda aranmalıdır. Bu bağlamda, iki Anglikizm haline gelen birkaç terim vardır

Kağıt ve Teknik İnceleme

Beyaz kağıt Belirli bir kavramı veya belirli bir sorunun çözümünü açıklamak için kılavuz görevi gören bir belgedir.

Genellikle konuyla ilgili yetkiye sahip bir kişi veya kuruluş tarafından verilir ve içerik genellikle tekniktir, çok spesifiktir. Genel olarak net bir şekilde açıklama ve ayrıca sunulan açıklamanın anlaşılmasına katkıda bulunan herhangi bir unsuru içerebilir (grafikler, diyagramlar …)

Bu belge, sorunun ne çözüleceğini, nasıl çözüleceğini, finansmanı ve mevcut olacak token miktarını açıklamalıdır. 

Böylece kripto dünyasındaki whitepaper, projenin temellerini açıklama ve atma işlevini yerine getiriyor. Hiçbir şekilde eksik veya inşa edilmemesi gereken bir sütundur.

Kripto para piyasasındaki bu belgelerle ilgili temel sorun, kripto para birimlerinin yükselişiyle birlikte ne eğitimli ne de anlama yeteneğine sahip bir kitle tarafından anlaşılmasının zor olmasıdır. Bu nedenle, birçok kişi, yıkıcı veya gerçek olma potansiyeline sahip hiçbir şey sağlamayan projelerle dolandırılma riskiyle karşı karşıyadır.

Bu belgeleri geliştiren kişilerin normalde programcılar olduğunu ve terimleri ve kavramları basitleştirdikleri kadar, beyaz kağıdın herkes için anlaşılmayabileceğini, bu nedenle bu tür belgeleri okumak için sabırlı olmanın uygun olduğu zamanlar olduğunu unutmayın.  ve açığa çıkan her şeyi anlayın.

Bir örnek Bitcoin teknik incelemesi olabilir . Kripto para biriminin temelini oluşturan basit, dokuz sayfalık bir belgedir. Belge, ileri düzeyde programlama ve matematik bilgisine sahip olmayanlar için anlaşılması zordur, bu nedenle oldukça teknik bir izleyici kitlesine yönelik olduğu açıktır.

Yorum Yap

    Bu Yazıyı Yorumla