İlginizi Çekebilir

Web3.0 Nedir?

featured

Web3,0 Nedir? Web 3.0, bize içerik üzerinde tam kontrol, daha iyi güvenlik ve gizlilik sağlamak için blok zinciri gibi yeni teknolojilerden yararlanan semantik ve merkezi olmayan çevrimiçi hizmetler oluşturmayı mümkün kılan bir grup teknolojiyi ifade eder.

İnternetin geleceği, merkezi olmayan bir gelecek ve bu, Web 3.0’ın bugün oluşturmaya başladığı bir şey. Web 3.0, temellerini teknoloji blok zinciri ve P2P ağları üzerine kuran ve bize tamamen farklı bir deneyim vaat eden, ancak hepsinden öte, tamamen merkezi olmayan ve güvenli bir teknolojidir.

Web Evriminin Tarihi

Web’in tarihi 1989’da World Wide Web’in babası olarak kabul edilen Tim Berners-Lee’nin geliştirmesiyle başladı. Bu Web 1.0 (çünkü ilk geliştirmesiydi) temelde o sırada İnternet hizmetlerine erişen kullanıcılara bilgi sunmaya izin veren statik bir ortamdı. Yani sadece bilgi okuyabiliyordunuz ve etkileşim yoktu. Aslında, bu web sitesini kullanmak için kullanılan araçlar başlangıçta o kadar sınırlıydı ki, hiçbir görüntü, grafik arabirimi ve çok daha az ses veya video yoktu.

Web2.0’ın Gelişi

1999’da, doğumundan sadece 10 yıl sonra, Web bir sonraki düzeyi olan Web 2.0’a doğru gelişmeye başladı. JavaScript (1995’ten kalma), PHP (1995) ve Java (1996) gibi teknolojilerin gelişi, Web’in yalnızca statik bir yaklaşımdan, yalnızca bilgileri okuyun, aynı zamanda doğrudan Web’e yazın ve kendi işaretinizi bırakın.

Bu aşamada, daha sonra Google tarafından satın alınan bloglar için ilk platform olan Google, Amazon, Facebook, Twitter, WordPress veya Blogger gibi şimdiye kadar günlük hayatımızın bir parçası olan hizmetleri keşfedeceğiz. Web 2.0 ile, okuma-yazma bilgisine izin vermenin yanı sıra, etkileşim ve multimedyada da büyük bir sıçrama yaptı. Ses ve video akışı gibi hizmetler bu aşamada sıçrama yapacaktır (örnek vermek gerekirse İnternet radyosu ve YouTube’un doğuşu).

web3.0 Nedir

Sonunda Web3.0

Şu anda, Web hizmetlerinde yazdıklarımızı okuma-yazma-uygun şekilde yapmamızı sağlayan Web’in yeni bir evrimi olan Web 3.0’ın inşasındayız ve bu da merkezi bir sistemden tamamen merkezi olmayan bir sisteme dönüşüyor. Web 3.0, Semantik Web, Yapay Zeka, 3D teknolojisinin tanıtımı, sanal gerçeklik gibi teknolojilerin yanı sıra bu yeni ve güçlü uygulamalara erişmek için blok zincir teknolojisinin, P2P ağlarının ve hizmetlerinin gelişidir. .

Web3.0 Nasıl Çalışır?

Web 3.0’ın çalışmasının temeli, ademi merkeziyetçiliktir ve blok zinciri teknolojisinin ortaya çıktığı yer burasıdır. Blok zincirinin merkezi olmayan bir veritabanı olarak hizmet verme yeteneği, Web uygulamalarının kullanıcılarla etkileşime girmesine olanak tanır. Bu şekilde, kullanıcılar blok zincirine kaydedilecek işlemleri her zaman aşağıdakilere sahip olacağımız şekilde gerçekleştirebilirler:

 1. Her kullanıcı eyleminin geçmişi.
 2. Bu kullanıcıya bağlı bir sözde kimlik.

Kullanıcıların, kriptografi kullanarak uygulama içindeki herhangi bir şeyi güvenli bir şekilde edinme, iletme, oluşturma ve değiştirme yeteneği.
Bu nedenle, bir Web 3.0 uygulamasındaki her işlemle, aslında blok zincirinde kayıtlı bir işlem yapıyor olurduk.

Web dünyası ve blok zinciri arasında entegrasyona izin vermek için, her iki dünyanın birleşmesine izin verecek bir köprü oluşturmak gerekiyordu. Bu köprü, bir yandan, kullanıcıların tarayıcılarından veya akıllı telefonlarından uygulama ile etkileşime girebilmeleri için arayüzler ve mantık tasarlamak için JavaScript gibi iyi bilinen Web teknolojilerini kullanır. Öte yandan, blok zincirinden, tüm blok zinciri mantığını oluşturabilen ve yönetebilen akıllı sözleşmeler vardır.

Her durumda, akıllı sözleşmeler genellikle bir anlaşmanın yürütülmesini otomatikleştirmek için kullanılır, böylece tüm katılımcılar herhangi bir aracının katılımı veya zaman kaybı olmadan sonuçtan hemen emin olabilir. Akıllı sözleşme uygulamaları, oyunlardan lojistik araçlarına ve DeFi dApp’lerine kadar her şeyi içerir.

Web3.0 Avantajları Dezavantajları

Avantajlar

Bununla birlikte, Web 3.0’ı önceki yinelemeleriyle karşılaştırırsak, aralarında aşağıdakilerin öne çıktığı büyük avantajlar vardır:

 • Her zaman hizmet sunma yeteneği. Hem Web sunucularına hem de blok zinciri düğümlerine bölünmüş bir mantığa sahip olarak, bu hizmetler genellikle diğer benzer hizmetlerden daha yüksek bir kullanılabilirlik düzeyine sahiptir. Aslında, blok zincirindeki hizmetler genellikle kesintisiz olarak her zaman aktiftir.
 • Hizmet reddi saldırılarına (DDoS) ve saldırılara karşı daha fazla güvenlik ve güç.
 • Bir dApp dağıtmak veya onunla etkileşim kurmak için gerçek dünya kimliği sağlamaya gerek olmadığından yüksek düzeyde gizlilik sağlayın.
 • Sansüre karşı yüksek düzeyde direnç sunun.
 • Blok zincirinde depolanan veriler değişmez olduğu için eksiksiz veri bütünlüğü.
 • Güvenilir bilgi işlem/doğrulanabilir davranış. Bu, akıllı sözleşmelerin özgürce analiz edilebilmesi sayesinde gerçekleşir. Aynı durum genellikle düğüm yazılımı ve dApp’ler için de geçerlidir.

Dezavantajları

Elbette hepsi Web 3.0’da avantajlar değildir ve aslında dezavantajlar arasında şunlar vardır:

 • Şu anda düşük ölçeklenebilirliğe sahipler. Bunun nedeni, blok zincirlerinin şimdilik büyük hacimleri işleme yeteneğinden yoksun olmasıdır. Tabii ki, bu, blok zincirinin çok daha hızlı gelişmesi ve çok daha güçlü konsensüs protokolleriyle değişiyor.
 • Web 3.0 uygulamalarıyla etkileşim, ek adımlar, yazılım ve eğitim gerektirebilir. Bu, kitlesel kabulün önünde bir engel olabilir.
 • Söz konusu blok zincirleri üzerinde işlem yapmak için komisyon ödenmesi nedeniyle blok zinciri uygulamalarıyla etkileşim kurmak aşırı pahalı olabilir.
 • dApp’lerin geliştirilmesi ve bakımı giderek daha zor ve karmaşık hale geliyor. Örneğin, bir güvenlik sorununu çözmek için akıllı bir sözleşmeyi değiştirmek uzun zaman alabilen bir iştir. Bunun nedeni, bir kez yazıldığında bu akıllı sözleşmelerin doğrudan değiştirilememesidir. Bunun yerine, başka bir tane oluşturun ve eski akıllı sözleşmedeki tüm hizmetleri yenisine yeniden atayın
 • Özellikle güvenlikle ilgili olanlar kesinlikle göz ardı edilebilecek dezavantajlar değildir. Ancak burada bile net olan bir şey var: Web 3.0 yolda. Aslında, bu sorunların birçoğunun şu anda çözümleri var, bu yüzden çok uzak olmayan bir gelecekte dApp’leri şimdi sahip olduğumuzdan çok daha kolay ve daha fazla güvenlikle kullanabileceğiz.

Yorum Yap

  Bu Yazıyı Yorumla