Terra Nedir?(LUNA)

featured

Terra Nedir?(LUNA), yüksek hızlı bir blok zincirinde DeFi uygulamalarının oluşturulmasına odaklanan tüm bir ekosistem ve dünyadaki ana fiat para birimlerine bağlı sabit paralar üretme tesisi yaratmayı amaçlayan bir blok zinciri projesidir. 

Stabilcoin dünyası, kripto para birimleri dünyasında en hızlı büyüyenlerden biridir ve Terra (LUNA) bunun açık bir örneğidir.

LUNA jetonunu sabit paraları algoritmik olarak teminat altına almak için kullanın ve böylece LUNA jetonunu Terra ağında bir yönetişim ve ödeme jetonu ve DeFi platformları ve elektronik ödemeler için stabilcoinler olarak etkinleştirin. Bu şekilde Terra, başkalarının kendi uygulamalarını, istikrarlı ve güvenli ödeme sistemlerini dünyanın herhangi bir yerinden çalıştırmak için kullanabilecekleri bir çerçeve oluşturur

Terranın Kökeni

Terra, Daniel Shin y do kwon tarafından kurulan Güney Koreli bir şirket olan TerraLabs’ın beynidir . TerraLabs, Ocak 2018’de faaliyetlerine başladı ve o zamandan beri kripto alanında yeni bir fikirle devrim yaratmayı planlamıştı: Terra blok zinciri.

Bu blok zincirinin fikri, DeFi uygulamalarının blok zincirine entegre edilmiş tüm araçlar aracılığıyla dağıtılmasına izin verecek yüksek hızlı bir altyapı oluşturmaktı. Terra blok zincirinin, LUNA jetonunun, algoritmik stabilcoinlerin ve bu yeni projenin işleyişini mümkün kılacak tüm jetonların geliştirilmesi böyle başladı.

Terra Nasıl Çalışır?

Öncelikle Terra’nın bir protokol olduğunu ve Ethereum veya Solarium gibi diğer blok zincirlerine bağlı olmayan kendi blok zinciri olduğunu bilmelisiniz . Bu, Terra’nın blok zinciri, cüzdan ve tüm altyapısının diğer projelerden bağımsız olarak çalıştığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, Terra blok zinciri, Proof of Stake veya Proof of Stake (PoS) protokolü sayesinde çalışır , bu nedenle blok doğrulayıcılar , ağ içindeki blokları oylayabilmek ve doğrulayabilmek için LUNA belirteçlerinin stakingini yapmalıdır . Bu, LUNA belirtecinin ana işlevidir ve Terra ağının düzgün işleyişini ve güvenliğini sağlar.

Ek olarak Terra, geliştiricilere akıllı sözleşmeler için gelişmiş araçlar sağlamak ve onların dApp’ler tasarlamalarına olanak sağlamak üzere oluşturulmuştur . Terra, PoS tipi bir blok zinciri olduğundan, bu dApp’ler, Terra’nın dApp’ler oluşturmak için bir platform olarak kullanımına ek bir artı sağlayan yüksek işlem hızı ve düşük komisyon maliyetlerinden yararlanır. Bununla birlikte, Terra’nın operasyonunun mücevherleri, akıllı sözleşmeler yürütme, sabit paraları dağıtma ve Terra’ya entegre DeFi servisleri yeteneğidir.

Öte yandan Terra’nın tüm operasyonları merkezi olmayan bir şekilde yürütülmekte ve teknolojinin sağladığı sistemin akıllı sözleşmeleri ile kontrol edilmektedir. CosmWasm . Bu, geliştiricilerin Rust, Go veya AssemblyScript’te akıllı sözleşmeler oluşturmasına, Terra sabit paraları, zincir içi takasları kullanmasına, yerel olarak birinci katman oracles kullanmasına ve izinleri kullanmadan DApps kullanıcı tabanlarını Terra ödeme hizmetlerine maruz bırakmasına olanak tanır.

2021 Eylül ayında Terra, protokolünü sistemde önemli değişiklikler getiren Columbus-5 versiyonuna güncelledi . Bu değişikliklerden biri, daha önce olduğu gibi topluluk havuzuna bir bölüm atamak yerine, TerraUSD (UST) basmak için kullanılan tüm LUNA’ların yakılmasına yönelik projenin tokenomik modelinin değiştirilmesi olmuştur.

LUNA Coin

LUNA, Terra ağının yerel belirtecine verilen addır. Daha önce tartıştığımız gibi, bu belirtecin ana işlevi, sistem içindeki işlemler için komisyon ödemek için bir para birimi olarak kullanarak ağı kaynaklarının kötüye kullanılmasından (spam) korumaktır.

Bu belirtecin ikinci kullanımı , Terra ağı içindeki doğrulayıcı düğümleri etkinleştirmek için gerekli olan stake için uygulamasıdır . Terra, Proof of Stake (PoS) protokolü altında çalıştığı için bu mümkündür, bu nedenle her doğrulayıcı, oylama gücü elde etmek ve blokların oluşturulmasına ve doğrulanmasına katılmak için belirli miktarda jeton stake etmelidir. Bu süreç sayesinde Terra, işlemleri yüksek hızda ve düşük kullanım maliyetinde üretir ve doğrular. Ek olarak, doğrulayıcıların (ağın güvenliğini artıran) çalışmalarını teşvik etmeye, yeni LUNA belirteçleri oluşturmaya ve Terra içindeki kullanıcı tabanını artırmaya olanak tanır.

Üçüncüsü, LUNA belirteci Terra protokolü üzerinde yönetişim uygulamaya hizmet eder, bu bir DAO ve Agora’dan erişebileceğiniz bir topluluk aracılığıyla.

Ve son olarak, LUNA jetonu, sistem içindeki sabit paraları algoritmik olarak teminatlandırmaya hizmet eder. Bu durumda, Terra herhangi bir fiat para biriminin teminatlandırma mekanizmasına sahiptir. Bu sistem şu anda zincir üstü hareketleri ile gerçek zamanlı olarak erişip görebileceğimiz TerraUSD (UST) ve TerraKWR (KWRT) olmak üzere iki para birimi için kullanılıyor.

Luna şu anda ;Binance,Kucoin,Kraken ve Gateio borsalarında listelenmektedir.

Yorum Yap

    Bu Yazıyı Yorumla