İlginizi Çekebilir
kusama nedır nerden alınır

Raydium Nedir? Nereden Alınır?

raydium nedır

Raydium nedir?

Raydium nedir?  Sol ekosistemde (LEFT) yeri olan ve bu ağ üzerinde çalışan DEX Serum ile yakından bağlantılı olan, merkezi olmayan finans (DeFi) bir projesidir .

Raydium’un geliştirilmesinin ardındaki amaç, kullanıcılarının bir varlık takası olarak Serum aracılığıyla takas yapmalarına izin vermek, ancak aynı zamanda limit emirleriNFT ile alım satımlar , çiftçilik ve staking gibi gelişmiş alım satım işlevleri aracılığıyla Serum’un yeteneklerini genişletmektir . Bütün bunlar aynı arayüze entegre edilmiştir. Ek olarak Raydium, sahiplerine protokolünde işlem yaparken pazarlık avantajları sunan RAY tokenini sunarak, onun ve farklı servislerinin kullanımını teşvik ediyor.

Tüm bunlar sayesinde Raydium, Solana ekosisteminde en yaygın kullanılan DeFi protokollerinden biri haline geldi ve sunduğu ilginç teklifler ve sunduğu hizmetler sayesinde büyümesi artarak devam etti.

Raydiumun Kökeni

Raydium, merkezi olmayan finans dünyasında oldukça yeni bir gelişmedir. Lansmanı, 555 milyon RAY jetonunun verildiği Şubat 2021’de gerçekleşti. Bu lansmanın arkasında, algoritmik ticaret ve likidite sağlama alanında büyük deneyime sahip tanınmış bir geliştirici olan ve 2017’den beri yürüttüğü faaliyetler olan Alpha Ray vardı. Alpha Ray, gerçek kimliği bilinmediğinden bir takma addır ve aynısı diğer geliştiricilerde de olur.

2020’de Alpha Ray, Solana ağı için bir AMM ürünü geliştirmeye başladı ve geliştirme çalışmalarını kolaylaştırmak için yeni hizmetler ve ürünlerle genişletmek için mevcut Serum yapısından yararlanmaya karar verdi: Raydium’un doğuşuydu. Bu çabada, şu şekilde bilinen iki üye daha:

 1. Raydium geliştirme ekibinin baş teknoloji sorumlusu ve lideri olan XRay.
 2. Pazarlama ve iletişim başkanı GammaRay.

Toplu olarak, Raydium’u tasarlayan ve yaratan ve şimdiye kadar evrimini izleyen onlardı. Bununla birlikte, Raydium’un yaratıcılarının herkesin tahmini olduğu gerçeği, kripto topluluğu içinde biraz garip bir gerçeğe katkıda bulunur: Raydium tescilli bir kod geliştirmedir. Raydium’daki tüm akıllı sözleşme programlamaları ve diğerleri tamamen kapalıdır ve yalnızca açık kaynak modunda, projenin resmi yazılım deposunda gözden geçirilebilecek bazı araçlar bırakılır. Bu durum Solana’daki birçok geliştiricinin dikkatini çekti ve proje geliştikçe bunun değişmesini bekliyorlar.

Raydium Nasıl Çalışır?

Raydium, Serum içinde oluşturulabilen farklı stake havuzları sayesinde kullanıcıların likidite sağlayıcıları haline geldiği AMM tipi bir DEX’tir. Bu anlamda, Raydium operasyonu biz gördükleriniz çok benzer 1inch diğer DEX platformları likidite elde etmek için kullanılan ve yürütülen işlemler için bir temel teşkil edilir.

Öte yandan Raydium, aşırı hızı ve muazzam ölçeklenebilirliği sayesinde üçüncü nesil blok zincirleri için bir referans haline gelen yüksek hızlı bir ağ olan Solana ağı üzerinde çalışıyor. Raydium Solana üzerinde çalıştığı için bu protokol aşağıdaki avantajlardan yararlanabilir:

 1. Solana’daki işlemlerin ortalama süresi 5 saniye ve işlem başına birkaç sent maliyeti olduğundan hızlı ve ucuzdur.
 2. Ekosistem genelinde likidite için merkezi bir sipariş defteridir. Bu mümkündür çünkü Raydium, Serum’un likiditesine entegre edilmiştir ve tüm ekosistemin sipariş akışına ve likiditesine erişmenizi sağlar.
 3. Serum, Solana’nın en büyük DEX’idir, dolayısıyla mevcut likidite çok büyüktür.

Ray Token Nereden Alınır Arzı Nedir?

Raydium platformunun yerel belirteci, Solana üzerinde çalışan ve aşağıdaki özelliklere sahip olan SPL tipi bir belirteç olan RAY’dir:

 1. Toplam 555 milyon RAY token ihracı.
 2. Tüm jetonların %34’ünden veya 188,7 milyon RAY’den oluşan bir rezervi vardır. Bu rezervasyon, protokolü etkileyebilecek herhangi bir olumsuz durumda yanıt verilmesine hizmet eder.
 3. RAY belirteci sorunlarının 36 ay boyunca çalışması planlanmıştır. Ayrıca RAY, her 6 ayda bir verilen RAY jetonlarının miktarını azaltan bir “yarıya ayırma” sistemi ile verilir.
 4. AMM tipi bir DEX olarak, her işlem, %0,03’ü RAY token staker’larına yönlendirilen faiz üretir.

Öte yandan, RAY belirteci, sahiplerinin çıkarları oluşturmasına ve protokolün yönetimine (sınırlı bir şekilde de olsa) müdahale etmesine izin verir. Aynı şekilde RAY, topluluğunuzun önerilerine ve değişikliklerine katılmanıza ve oy vermenize de olanak tanır. RAY token sahipleri topluluğa sunulan konularda oy kullanabilir. Bir kullanıcının sahip olduğu RAY miktarı, sahip oldukları oy gücünü belirler.

Ray token;Binance,Gateio,Ftx,Kraken,Mexc borsalarından alınır. Ayrıca Kendine ait Raydium borsasındanda alınabilir

Yorum Yap

  Bu Yazıyı Yorumla