İlginizi Çekebilir
Trendlerdeki Yazı

NFT Nedir ?

NFT Nedir ?
+ - 0

Takas Edilemez Jetonlar (NFT’ler) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fungible olmayan tokenler (NFT’ler) bu yıl etherden patlamış gibi görünüyor. Sanat ve müzikten tacos ve tuvalet kağıdına kadar bu dijital varlıklar, bazıları milyonlarca dolara, 17. yüzyıldan kalma egzotik Hollanda laleleri gibi satılıyor .

Ancak NFT’ler paraya mı yoksa hype’a değer mi? Bazı uzmanlar, dotcom çılgınlığı veya Beanie Babies gibi patlamaya hazır bir balon olduklarını söylüyor. Diğerleri, NFT’lerin burada kalacağına ve yatırımı sonsuza kadar değiştireceklerine inanıyor

NFT Nedir ?

NFT, sanat, müzik, oyun içi öğeler ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital bir varlıktır. Genellikle kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılırlar ve genellikle birçok kriptoyla aynı temel yazılımla kodlanırlar.

2014’ten beri var olmalarına rağmen, NFT’ler artık dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için giderek daha popüler bir yol haline geldikleri için ün kazanıyor. Kasım 2017’den bu yana NFT’lere şaşırtıcı bir şekilde 174 milyon dolar harcandı.

NFT’ler de genellikle türünün tek örneğidir veya en az bir çok sınırlı sayıdadır ve benzersiz tanımlayıcı kodlara sahiptir. Washington Teknoloji Endüstrisi Derneği Cascadia Blockchain Konseyi başkanı ve Yellow Umbrella Ventures’ın genel müdürü Arry Yu, “Aslında, NFT’ler dijital kıtlık yaratıyor” diyor.

Bu, neredeyse her zaman sınırsız arz olan çoğu dijital yaratımla tam bir tezat oluşturuyor. Varsayımsal olarak, arzın kesilmesi, talep edildiğini varsayarak belirli bir varlığın değerini yükseltmelidir.

Ancak birçok NFT, en azından bu ilk günlerde, NBA oyunlarından ikonik video klipler veya halihazırda Instagram’da dolaşan dijital sanatın güvenlikleştirilmiş sürümleri gibi, başka yerlerde zaten bir biçimde var olan dijital kreasyonlardı.

Örneğin, daha çok “Beeple” olarak bilinen ünlü dijital sanatçı Mike Winklemann, o anın belki de en ünlü NFT’sini yaratmak için 5.000 günlük çizimden oluşan bir bileşik hazırladı, Christie’s’de rekor fiyata satılan “EVERYDAYS: The First 5000 Days”. 69.3 milyon doları kırdı .

Herkes tek tek görüntüleri veya hatta tüm görüntü kolajını çevrimiçi olarak ücretsiz olarak görüntüleyebilir. Öyleyse insanlar neden kolayca ekran görüntüsü alabilecekleri veya indirebilecekleri bir şeye milyonlar harcamaya istekliler?

Çünkü bir NFT, alıcının orijinal öğeye sahip olmasına izin verir. Sadece bu değil, sahiplik kanıtı olarak işlev gören yerleşik kimlik doğrulaması içerir. Koleksiyoncular, bu “dijital palavra haklarına” neredeyse ürünün kendisinden daha fazla değer veriyor.

Bir NFT Kripto Para Biriminden Ne Kadar Farklıdır?

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. Genellikle, Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimiyle aynı tür programlama kullanılarak oluşturulur , ancak benzerlik burada sona erer.

Fiziksel para ve kripto para birimleri “değişebilir”dir, yani birbirleriyle takas edilebilir veya takas edilebilirler. Aynı zamanda değer olarak da eşittir bir dolar her zaman başka bir dolar değerindedir; bir Bitcoin her zaman başka bir Bitcoin’e eşittir. Crypto’nun değiştirilebilirliği, onu blok zincirinde işlem yapmak için güvenilir bir araç haline getirir.

NFT’ler farklıdır. Her birinin, NFT’lerin birbiriyle değiştirilmesini veya birbirine eşit olmasını imkansız kılan (dolayısıyla değiştirilemez) bir dijital imzası vardır. Örneğin bir NBA Top Shot klibi, her ikisi de NFT olduğu için EVERYDAYS’a eşit değildir. (Bu konuda bir NBA Top Shot klibi mutlaka başka bir NBA Top Shot klibine eşit değildir.)

    Yazar Hakkında

    Bu Yazıyı Yorumla