İlginizi Çekebilir
DXDY NEDİR

Moonriver nedir? (MOVR)

moonriver nedir

Moonriver nedir(MOVR) Nedir ve Nasıl Alınır?

Moonriver nedir(MOVR), Ethereum ile uyumlu, ancak Kusama ağı ve parachainleri aracılığıyla, kendi ağında dağıtılan dApp’lere daha fazla hız ve ölçeklenebilirlik sunmak için akıllı sözleşmelerin gelişmiş yeteneklerini sunmaya odaklanan bir projedir.

Moonriver Özellikleri

Ekip, bu ağın yanı sıra , rolü ağın bakımı ve işletimi için hayati önem taşıyan yerel jeton Moonriver’ı (MOVR) da tasarladı . Bu belirteç, işlem ücretlerini ödemek, akıllı sözleşmelerin ürütülmesini desteklemek , düğüm bloklarının doğrulanmasını teşvik etmek ve tüm sistem için merkezi olmayan bir yönetim mekanizmasını kolaylaştırmak için kullanılır.

Moonriver, Kusama’da (KSM) konuşlandırılmış bir parachain üzerinde tasarlanmış ve amacı bir Kanarya ağı veya Polkadot üzerinde yürütülen Moonbeam testleri olarak hizmet etmek olan bir projedir . Moonriver, ağı Ethereum (ETH) ve dapplerini Kusama ağına yaklaştırmak için tasarlandı ve her iki proje arasında güçlü ve esnek bir birlikte çalışabilirlik sağlıyor.

Moonriver Nasıl Çalışır?

Moonriver, Ethereum ve Kusama ekosistemleriyle etkileşime girebilen akıllı sözleşmelerin ve dApp’lerin dağıtımı için bir platform olarak işlev görecek şekilde tasarlanmıştır. Buradaki fikir, Ethereum geliştiricilerinin, bir Kusama parachain üzerinde yeni bir yürütme alanına sahip olarak, Ethereum’un sunduğu çoklu ölçeklenebilirlik problemlerini geride bırakabilmeleridir.

Böylece, dApp’ler , kullanıcılarına hızlı ve güvenli işlemler sunmak için operasyonlarınızın komisyonunu azaltabilir ve ölçeklenebilirliği büyük ölçüde artırabilir . En iyisi? Bu Moonriver, geliştiricilerin dApp’lerinin akıllı sözleşmelerini yeniden yazmalarına gerek kalmadan bunu mümkün kılıyor ve platformda benimsemeyi ve dağıtmayı kolaylaştırıyor.

Bunu mümkün kılmak için Moonriver, operasyonunu üç kilit noktaya odaklar, yani:

EVM Uygulaması

Bu blockchain kendi dApps portuna Ethereum geliştiriciler için, Moonriver yazılmış smarts sözleşmeleri yürütmek gerekir sağlamlık ve uyumlu olması EVM Eh, bu tam olarak Moonriver’ın mümkün kıldığı şeydir.

Aslında Moonriver , Ethereum’da bulabileceğimizle aynı yürütme alanını garanti etmek için Ethereum’un RPC Web3 özelliklerini ve arayüzlerini, hesap sisteminizi, kripto ECDSA’yı , kayıtları ve daha fazlasını çoğaltır. Moonriver’da dağıtılan akıllı sözleşmeler bile, Solidity veya EVM için bayt kodu (VM’yi çalıştıran kod) üretebilen başka bir dilde yazılmış Ethereum’unkilerle aynıdır. Bu şekilde, Moonriver’daki dApp’leri ve davranışını herhangi bir değişiklik yapmadan çoğaltmak mümkündür, ancak bunu yaparak zaten Kusama ve onun parachain’lerinin benzersiz yeteneklerinin keyfini çıkaracaksınız.

Bu mükemmel, çünkü geliştiricilerin yeni bir çalışma şekline alışmaları gerekmiyor, sadece sözleşmelerini yeni ağda dağıtmaları gerekiyor ve bununla tüm avantajlarından yararlanabilecekler. Ayrıca bu, Ethereum’da kullanılanlar mükemmel çalıştığı için geliştiricilerin yeni programlama araçları öğrenmemeleri gerektiği anlamına gelir.

WEB3 Uyumlu API

Şimdi, EVM uyumlu bir VM’ye sahip olmak yalnızca ilk adımdır. İkincisi, giderek daha popüler hale gelen bir standart olan Web3 aracılığıyla dApp’lerle etkileşim kurma becerisine atıfta bulunur.

Ethereum’un Web3’ü, herkesin kripto para birimi cüzdanları aracılığıyla bir dApp’lere bağlanmasına ve etkileşime girmesine izin veren bir RPC iletişim standardıdır.

Elbette, MetaMask’inizi (dünyanın en popüler Web3 cüzdanı) sizi bu kadar ilgilendiren dApp’e bağladığınızda bu standardı kullanmışsınızdır. Peki, Moonriver’da bu işlev mümkündür. Aslında, herhangi bir Web3 cüzdanı, büyük değişiklikler olmaksızın Moonriver ile etkileşim kurmak için kullanılabilir. İhtiyaç duyulan tek şey, Moonriver ağını cüzdanınıza eklemek ve bununla birlikte, cüzdanınızın Ethereum adresini bile değiştirmeden, Moonriver’daki dApp’lerle etkileşim kurmak için MetaMask’i kullanabileceksiniz. Ancak dikkatli olun, bunların iki farklı ağ olduğunu ve bunları karıştırmamanız gerektiğini daima unutmayın.

MetaMask cüzdanınızın Moonriver’ı kullanmasını sağlayacak ağ verileri şunlardır:

 1. Ağ Adı: moonriver
 2. RPC URL’si: https://rpc.moonriver.moonbeam.network
 3. Zincir Kimliği: 1285
 4. Sembol: MOVR
 5. Blok gezgini: https://moonriver.moonscan.io/

Köprüler

Moonriver’ın çalışması için bir diğer hayati nokta , Moonriver ile bağlı blok zincirler (örn: Ethereum, Bitcoin veya diğer herhangi bir bağlı) arasında jeton transferlerini, durum görünürlüğünü ve mesaj iletimini sağlayan köprüler veya köprülerdir . Aslında, Moonriver halen yakından Polkadot ağ (izin DOT ticaret) ve Ethereum (gibi sapı jeton için bağlıdır chainlink ve Grafik).

MOVR Belirteçleri

Moonriver belirteci (MOVR), kullanıcılara ve operatörlere aşağıdakiler gibi farklı görevlere izin vermekten sorumludur:

 1. Ağ işlem ücretlerini ödeyin
 2. Akıllı sözleşmelerin yürütülmesini destekleyin.
 3. İşlem doğrulayıcılarını teşvik edin
 4. Merkezi olmayan bir yönetişim mekanizmasını kolaylaştırın

Her durumda, belirteç aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Dağıtım ağı: MoonRiver
 • Röle Zinciri: Kusama
 • Jeton Adı: Moonriver (MOVR)
 • Erken sürüm: Q2 2021
 • Küçük birim: Wei (10 ^ 18 Wei = 1 MOVR)
 • Genesis Token Arzı: 10 milyon
 • Yıllık enflasyon oranı: Sonsuz token arzıyla %5
 • İşlem ücretleri: %80 yanmış / %20 hazineye

Genesis Token Tahsisi

Moonriver ağının piyasaya sürülmesiyle, ilk MOVR token arzı, Genesis Sorunu olarak bilinen bir sorun olan 10 milyon olacak. Bu sorunun çeşitli kullanımları vardır. Birincisi, esas olarak proje için Kusama ağının parachain yuvasının korunmasından oluşan ağın güvenliğini garanti etmeye hizmet eden bir fonun oluşturulmasına izin vermektir.

Ek olarak, bu fonların bir kısmı, Kusama Crowdloan’a katılan ve Moonriver’ın ağ içinde bir parachain yuvası edinme fırsatına sahip olmasına izin veren tüm insanlar için bir ödül oluşturmak için alındı. Bu durumda, Moonriver ödül dağıtımının %30’unu kullandı (toplam 10 milyon jetondan 3 milyon jeton, toplam 900 bin jeton) ve bunları parachain yuvasını elde etmek için projeyi destekleyen tüm kullanıcılara eşit olarak dağıttı. çalışmasını garanti eder. Kalan tokenler (ödül fonunun %70’i), uzun vadeli ağ ve protokol geliştirmeyi desteklemek için Moonbeam Vakfı tarafından tutulacaktır. Özellikle, “kurucu ödülü” yoktur ve Moonriver’ı geliştiren PureStake ekibi, ağın oluşumunda tokenlerin hiçbirine sahip olmayacaktır.

Sonuç

Moonriver, Ethereum dApps geliştiricilerini ağlarına sıçramaya ve daha iyi ölçeklenebilirliğin, daha düşük komisyonların keyfini çıkarmaya ve herhangi bir zamanda dApp’lerini değiştirmeye gerek kalmadan çekmeye çalışan bir projedir.

Bu anlamda Moonriver, bu geçişleri yapmak çok kolay olduğundan ve son kullanıcı için pratik olarak şeffaf bir aktarımla vaat edileni tam olarak karşılayan ve benimsemeye katkıda bulunan bir projedir. Öte yandan, işletim şeması, ağı tanıtmak isteyen kullanıcılar için benzersiz fırsatları da garanti eder. Örneğin, Moonriver’daki işlem doğrulayıcıları desteklemek için stake yaparak ve kullanımı kolay bir ödül sisteminin keyfini çıkararak.

Şu anda moonriver alınabilecek borsalar;Binance,Kucoin,Kraken borsalarıdır.

Yorum Yap

  Bu Yazıyı Yorumla