İlginizi Çekebilir
sandbox nedir

Metaversenin Geleceği Hakkında Bilmedikleriniz

metaversenin geleceği

Metaversenin Geleceği

  • Metaversenin geleceği için, kripto para birimleri ile Facebook (şimdi Meta) gibi Büyük Teknoloji şirketleri arasında bir savaş var.
  • Axie Infinity ve The Sandbox gibi kripto odaklı metaverse oyunları geçen yıl boyunca insanları kendine çekiyor.
  • Ancak kripto hayranları, teknoloji devlerinin yakında harekete geçeceğinden ve daha merkezi modellerle hükmetmeye başlayacağından endişeleniyor.

Metaverse Nedir?

Metaversenin ne olduğu veya bir şey olup olmayacağı konusunda çok az anlaşma var.

Şu anda, bulanık terim, avatarlar şeklindeki insanların oyun oynayabileceği, sosyalleşebileceği, çalışabileceği, sanal etkinlikleri izleyebileceği ve öğeler oluşturabileceği, satın alabileceği ve satabileceği sanal dünyaları ifade eder. Bazen sanal gerçeklik kulaklıkları aracılığıyla erişilebilirler.

Pek çok gerçek inanan için, metaverse, internetin Big Tech’in egemenliğinden kurtulma şansıdır ve bu nedenle “merkezi olmayan” olmalıdır. Yani, herhangi bir varlığa genel kontrol vermeden ağların oluşturulmasına izin veren blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışması gerekir .

The Sandbox ve Decentraland gibi metaverse’ler zaten kripto teknolojisini kullanıyor. Aynen belirteçleri mülkiyet hakları kalıcı blockchain üzerinde kaydedilmesine izin verir,oyun modellerinin merkezinde yer alır.

Risk sermayesi şirketi Hiro Capital’in blok zinciri uzmanı Jon Jordan, Insider’a “Bence bu açıklığa ihtiyacınız var” dedi. “Zaten [internette] yapmakta olduğumuz şeyi yapmak için sanal gerçeklik gözlükleri eklemek hiçbir şeyi değiştirmiyor.” 

Goldman Sachs analistleri, yakın tarihli bir notta kripto teknolojisinin , kullanıcıların varlıklara güvenli bir şekilde sahip olmalarına ve bunları merkezi bir partinin izni olmadan farklı platformlar arasında taşımasına izin verdiği için metaversenin deposunun merkezinde olacağını söyledi.

Facebook Sanal Dünyaya Giriyor

Facebook metaversenin teknolojinin geleceği olduğuna ikna oldu. Hatta Meta olarak yeniden markalandı . Roblox gibi kripto olmayan metaverse oyunları zaten çok büyükken , Microsoft ve diğer büyük oyuncular da dahil oluyor .

Meta’nın metaverse’i ilk günlerinde. Mark Zuckerberg , Ekim ayında, insanların kendi içeriklerini oluşturup satabilmeleri de dahil olmak üzere bazı büyük fikirleri ortaya koyduğu uzun bir video yayınladı .

Yine de bir saatlik konuşmasında kripto para birimlerinden kısaca bahsetmesine rağmen bir kez “merkezi

olmayan” demedi.

Ve Meta’nın mali ağırlığı akıllara durgunluk veriyor: Sanal gerçeklik bölümüne yapılan yatırımın bu yıl karı 10 milyar dolar azaltacağı zaten söylendi ve bu, gerçekten başlamadan önce. Apple veya Amazon gibiler işin içine girerse, oyun bitebilir.

Merkezi olmayan sanal dünyalar isteyen birçok meraklı, şirketin finansal ateş gücünün, tıpkı sosyal medyaya hükmettiği gibi meta-veriye hükmedebileceği anlamına geldiğinden korkuyor.

Önümüzdeki savaş dengesiz olacak. Milyonlarca genç zaten günde saatlerini Roblox veya Minecraft gibi kripto olmayan sanal dünyalarda geçiriyor.

Yorum Yap

    Bu Yazıyı Yorumla