İlginizi Çekebilir
blockchain nedir

Metaverse Nedir ? Metaverse Zuckerberg Tarafından İcat Edilmedi !

metaverse nedir

Metaverse Nedir ve Kelime Nereden Geliyor?

Metaverse terimi pek çok kişinin dikkatini çekmiş olabilir, ancak bu yeni bir kelime değil ve bu terim Zuckerberg tarafından icat edilmedi. 

Metaverse, “meta” ön eki ile “evren” kelimesini birleştiren bir portmantodur ve genellikle sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle erişilen sanal bir evreni tanımlamak için kullanılır . 

Kelime, 1992 yılında bilim kurgu romancısı Neal Stephenson tarafından Snow Crash adlı çalışmasında ortaya çıktı . Romanda karakterler, kendilerinin sanal temsilleri olan avatarları aracılığıyla metaveriye girerler. Metaverse’de avatarlar gerçekliği aşabilir ve bir VR dünyasına girebilir, ancak Stephenson’ın romanında metaverse kasvetli, distopik ve kurumsal açgözlülükle beslenen bir dünyadan kaçıştı.

O zamandan beri, kelimenin popülaritesi, özellikle oyun alanında arttı. Oyun dünyasına girdikleri ve diğer oyuncular ve karakterlerle canlı oynadıkları bir rol yapma oyunundan (RPG) hoşlanan herkes muhtemelen metaverse kavramına aşinadır. Bu terim aynı zamanda gelecek yıllarda dijital olarak nasıl bağlantı kurabileceğimizi açıklamak için fütüristler tarafından da kullanılmıştır.

Metaverse Tanımı

Meta veri deposunun gerçekte ne olduğuna dair belirlenmiş bir tanım yoktur – ancak Meta bunu şöyle tanımlar:

“Sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla oluşturabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan. Arkadaşlarla takılabilecek, çalışabilecek, oynayabilecek, öğrenebilecek, alışveriş yapabilecek, yaratabilecek ve daha pek çok şey yapabileceksiniz”. 

Meta ve diğer birçok teknoloji şirketi, meta veri deposu fikrini belirsiz bir kavramın ötesine ve gerçek bir şeye genişletmeye ve meta veriyi hayata geçirmek için gerekli araçları geliştirmeye heveslidir.

Günümüzde metaverse kelimesi genellikle birbirine bağlı, sanal toplulukları veya bireylerin avatarlarının bağlantı kurabileceği dünyaları ifade eder. VR kulaklıklar, artırılmış gerçeklik (AR), akıllı saatler ve akıllı gözlükler kullanarak kendimizi metaverse’e taşıyabiliriz. Şu an itibariyle, herkesin erişebileceği küresel bir meta veri deposu henüz tam olarak mevcut değil, bu nedenle Meta’nın meta veri deposuna ilişkin fikirlerinin çoğu hala teorik aşamalarda.

metaverse what is

Meta Metaverseyi Nasıl Hayal Ediyor ?

Şirketin 2021 Connect konferansında Zuckerberg, hem 2D hem de 3D dünyaları tek bir sanal topluluğa entegre ederek şirketinin metaverse vizyonunu izleyicilere tanıttı.

Meta veri deposu, WhatsApp ve Messenger gibi mevcut Meta ürünlerini içerecek, ancak aynı zamanda işletmeler ve içerik oluşturucular için sanal evler, ofisler ve e-ticaret fırsatları gibi birçok yeni araç sunacak . Meta’nın metaverse hayal gücünde, kullanıcılar, deniz kıyısındaki evlerden işbirliği içinde çalışabileceğiniz, arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz veya ders çalışabileceğiniz uzay istasyonlarına kadar her şeyi tasarlayarak, sanal dünyaları üzerinde tam yaratıcı kontrole sahip olacaklar.

VR, AR ve mevcut teknik araçlarımızı kullanarak meta veri deposu hem fiziksel hem de dijital dünyaları birleştirecek. Bu, 2019’da bir VR oyun ve oyun oluşturma platformu olarak oluşturulan ve Facebook’un Oculus VR kulaklıkları aracılığıyla erişilen , şimdi Horizon Worlds olarak bilinen Facebook Horizon’un devasa bir genişlemesi olacak . 2021’de bu projeye Horizon Workrooms’un bir beta sürümü eklenerek uzak ekiplerin birlikte çalışmasına izin verildi.

Connect konferansında Meta, kullanıcıların görünüşte meta veriye erişmek için kullanacakları, henüz piyasaya sürülmemiş bir premium VR kulaklığı olan anlaşılması zor ‘Project Cambria’yı duyurdu. Firma ayrıca, muhtemelen yeni VR donanımına bağlanacak bir akıllı saat piyasaya sürmeyi planlıyor.

Yorum Yap

    Bu Yazıyı Yorumla