İlginizi Çekebilir

Kusama Nedir?

kusama nedır nerden alınır

Kusama Nedir?

Kusama Nedir? Kusama (KSM), Polkadot’un Kanarya veya test ağıdır ve Polkadot geliştirme ekibinin Substrate aracılığıyla sunabileceği en son teknolojiyi sunmaya odaklanmıştır. 

Kripto para birimleri dünyasının en yeni ve merak uyandıran projelerinden biri de Kusama (KSM). Kusama aslında günümüzün en değerli projelerinden biri olan Polkadotun (DOT) bir “test projesi” . Ve testler hakkında konuştuğumuzda, Kusama’nın aslında bir ” testnet ” olduğundan bahsediyoruz. Polkadot’tan ” ve buna rağmen, onun token’ı topluluk içinde muazzam bir değere sahip.

Ama bu nasıl mümkün olabilir? Bir test ağı nasıl bu kadar değerli bir tokene sahip olabilir? Bunu ve daha fazlasını aşağıda bileceksiniz.

Kusamanın Kökeni

Kusama (KSM)kökeni, Polkadot projesi ve büyük hedefleri için bir “kanarya ağı” veya “test ve uyarı ağı” olarak bilinir. Fikir basit: Kusama, Polkadot’un ana ağda başlatacağı tüm teknolojilerin test alanı olacaktı. Bu şekilde, Kusama’da bir şeyler ters giderse, düzeltilir ve yeterince kararlı olduktan sonra, bu özellik son protokolün Polkadot’un bir parçası olur. Polkadot üzerindeki gereksiz riskleri ortadan kaldıran ve hızlandırılmış geliştirme sağlayan ilginç bir fikir.

Her durumda, Kusama’nın doğuşu, Polkadot’un blogunda Kusama adlı yeni protokolünün ilk deneysel versiyonunu sunduğu 16 Temmuz 2019’da başladı. Bu protokol gerçek ekonomik koşullar için tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, Kusama, Polkadot’un yapmamıza izin verdiği her şeyi gerçek koşullarda yapmamıza izin verdi ve bu koşullar altında projeleri test etmek için ideal.

Ancak, Kusama hızla bir “test ağından” daha fazlası oldu ve birçok proje özelliklerini “erken benimseyenler” olarak kullanmayı tercih etti. Sonuç? Proje büyümeye başladı ve kısa sürede proje olarak değeri etkileyici bir şekilde fırladı. Aslında, bugün platformun yerel jetonu olan bir KSM jetonunun yüzlerce dolar değeri var ve bu, bir DOT jetonundan (aynı tarih itibariyle 22 dolar) ilginç bir şekilde 10 kat daha değerli.

Öte yandan bu, Polkadot kullanıcıları ve sahiplerine bir sinyaldir: Ağ tamamlandığında ve mevcut Kusama ile parite tamamlandığında Polkadot DOT tokeninin değeri önemli ölçüde artabilir.

Kusama Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Kusama (KSM) Kanarya tipi bir test ağıdır, yani gelecekte Polkadot’a entegre edilecek olan teknolojinin geliştirilmesinde yanlış bir şey olup olmadığını Polkadot geliştiricilerine söylemek için tasarlanmış bir ağdır. . Bununla amaç, kodu hata ayıklamak ve gerçek çalışma ve üretim koşullarında çalışmaya hazırlamaktır.

Tabii ki bu, Kusama’nın işini yapmayan hatalar ve özelliklerle dolu bir ağ olduğu anlamına gelmiyor, sadece Kusama’nın henüz tam olarak cilalanmamış teknolojiler için bir sanal alan olduğu anlamına geliyor. Bu noktada, Polkadot geliştiricileri aşırı derecede ilgileniyor, özellikle de iki şey istediklerini anlıyorlar:

  1. Yapmaları gerekeni yapan işlevler oluşturun (özellikle parachainler ve parathreadler).
  2. Üretim ortamındaki bir programlama hatası nedeniyle hiçbir şeyin çalışmayı durdurması.

Ancak Kusama’da ilginç bir şey olur. Her şeyden önce, “sandbox” etiketli bir ağ olduğu için birçok proje ve kullanıcı üzerine atıldı. Bu da ikinci bir duruma yol açtı: jetonunuzun değeri çok yüksek. İkincisi, testnet belirteçlerinin hiçbir değeri olmadığı fikrini kırar (Bitcoin, Ethereum ve diğer projelerde olduğu gibi). Bu, Kusama’yı blockchain dünyasında pratik olarak benzersiz kılıyor.

Ama bunun ötesinde, Kusama gerçekten nasıl çalışıyor? Cevap şudur: Polkadot ile neredeyse aynı şekilde çalışır. Aslında Kusama protokolü, Polkadot’ta henüz bulunmayan bazı gelişmiş işlevleri kullanabileceğimiz Polkadot protokolünün neredeyse tam bir kopyasıdır. Kusama’yı, deneysel Polkadot özellikleriyle ancak bazı değişikliklerle, denetlenmemiş bir sürüm olarak özetleyebiliriz.

Kusama’daki bu değişikliklerden biri de ağın yönetim ve güncelleme sistemi olduğunu görüyoruz. Polkadot’ta bu, 28 günlük bir oylama döneminde gerçekleşir. Ancak Kusama’da bu süre 7 güne indirilmiştir. Bu, Kusama’daki değişikliklerin Polkadot’takinden çok daha hızlı gerçekleştiği anlamına gelir.

Kusama’dan farklı olan başka parametreler de var. Önce dönem ve seanslar 1 saat sürer (Polkadot’ta 4 saat). Kusama’da bir çağ veya çağ 6 saat, Polkadot’ta ise 24 saat sürer. Ve slot (blok oluşturma süresi) her iki ağda da 6 saniyede tutulur. Parametrelerdeki bu değişikliklerin, daha sonra göreceğimiz gibi, KSM belirteçlerinin üretimi üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

Ancak bunun ötesinde, Kusama ve Polkadot aynıdır. Aynı fikir birliği sistemine, aynı blok üretim süresine ve sistem için aynı tokenomik politikaya sahipler.

Ksm Token

Ancak tokenomik hakkında konuşursak, belki de en nadir vaka yerel token KSM’de görülür. İlk olarak, bu jetonun ilk dağılımı aynı DOT jeton dağılımına uygundur. Yani, DOT ICO’ya katıldıysanız, DOT ICO’da satın aldığınızla aynı sayıda KSM jetonuna erişiminiz olur. Neredeyse aynı projeler oldukları için bu tek başına nadir değildir.

Aslında bu, kullanıcıları ağdan, Kusama’dan yararlanmaya teşvik etmeye ve ekibin gelişiminde yardımcı olmaya hizmet etti. Bununla birlikte, belki de Kusama’daki en büyük değişiklik, ağın ödülleri aracılığıyla jetonların üretilmesiyle ilgilidir. Bu mümkündür çünkü Kusama’da, dönemlerin süresindeki değişiklikler ve blok ve ödül üretim dönemleri nedeniyle ödül üretimi 4 kat hızlandırılmıştır.

Daha basit bir ifadeyle: Kusama daha fazla enflasyon yaratmaya hazırlanıyor. Ancak, her iki ağdan gelen zincir üstü veriler bize aksini söylüyor. Bu gerçek, herkesin kafasını karıştırabilir: Kusama’nın dolaşımda yaklaşık 11 milyon jetonu varken, Polkadot’un 100 katı var. Bunu nasıl açıklarsın? Unutmayalım ki, Ağustos 2020’de Polkadot, DOT jetonunun ekonomik ilişkisini değiştirmeye karar vererek, staker’ın her (eski) DOT jetonu için 100 yeni DOT’a sahip olmasını sağladı. Bu küçük değişiklik, iki ağdaki token miktarı arasındaki zincirdeki tutarsızlıkları açıklıyor. Ancak, tokenlar arasındaki değer farkını da açıklar (Polkadot, büyük ihraç nedeniyle çok seyreltilmiş bir değere sahiptir).

Sadece bu değil, aynı zamanda Polkadot’un daha yüksek bir ödül nesline sahip olması nedeniyle iki ağ arasındaki ödül üretim seviyesini de açıklıyor. Bunun nedeni basittir: Polkadot ve Kusama’da ödül üretimi dinamiktir ve doğrulayıcının gerçekleştirdiği Staking seviyesiyle ilgilidir. Bu noktada ilişkiyi anlamak kolaydır: Polkadot’ta daha fazla jeton vardır ve bu nedenle doğrulayıcıların Stake yoluyla tutması gereken çok sayıda jeton vardır ve bu da daha yüksek ödüllere yol açar. Ancak Kusama’da daha sınırlıdırlar ve bu nedenle çok fazla ödül oluşturmazlar. Buna rağmen, iki ağ arasındaki enflasyon eğilimi oldukça benzer.

Bu değişikliklerin ötesinde, KSM belirteci, her iki proje arasındaki açık yakınlığı gösteren DOT belirteci ile çalışma ve yetenekler açısından aynıdır. Kusama şu anda bir çok borsada mevcuttur. Binance,Kraken,Gateio,Kucoin borsalarından alabilirsiniz

Yorum Yap

    Bu Yazıyı Yorumla