İlginizi Çekebilir

Kulupu Nedir? (KLP)

featured

Kulupu nedir?

Kulupu, zincir üzerinde yönetişim ve çevrimiçi yükseltme ile iş blok zincirinin bir kanıtıdır.

Kulupu, fikir birliği motoru olarak iş kanıtı kullanan, kendi kendini güncelleyen, kendi kendini yöneten bir blok zinciri sistemidir. Kulupu, Substrate çerçevesi ile inşa edilmiştir . İş kanıtı konsensüs motorunu çatalsız yükseltmelerle birleştiren ilk blok zincirlerinden biridir.

Kulupu, bir iş kanıtı blok zincirinden beklediğiniz tüm normal özelliklere sahiptir.

 • Ön mayın yok. Kulupu, Eylül 2019’da, başlangıç ​​bloğunda 0 jeton ile piyasaya sürüldü. Daha sonra bugüne kadar madencilere saniyede 1 KLP yayar.
 • ASIC-dayanıklı. Kulupu, Monero’nun savaşta test edilmiş RandomX madencilik algoritmasını kullanır.
 • Herhangi bir merkezi olmayan blok zinciri sistemi gibi, sansüre karşı dayanıklıdır, herkes tarafından erişilebilir, eşler arası ve izinsizdir.

Ek olarak, Kulupu birkaç benzersiz özellik içerir:

 • Zincir üzerinde yönetim ve çatalsız yükseltme. Kulupu, zincirleme bir demokrasi sistemine sahiptir. Kullanıcılar ve demokratik olarak seçilmiş bir konsey, madeni para sahipleri tarafından oylanan referandum önerileri sunabilir. Bu kullanıcı odaklı yönetişim sistemi, Kulupu’nun çalışma zamanı yükseltmesini, hard fork tabanlı yönetişim sistemlerine kıyasla çok daha kolay ve çok daha düşük ağ bölünme riski ile gerçekleştirmesine olanak tanır. Aynı sistem, madencilik algoritması ve zorluk ayarlama algoritması dahil olmak üzere fikir birliğinin yükseltilmesine de izin veriyor.
 • İmzalı madencilik ve blok ödül kilidi. Bir madenci, blok zinciri için belirli bir zamanda güvenlik sağlar. Bu arada, belirli bir zaman noktası güvenliğinin, belirli bir süre boyunca blok zinciri üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olması bekleniyor. Blok ödül kilidi ve imzalı madencilik, Kulupu’nun bu güvenlik yönünü hesaba katmasına izin verir. Ayrıca hash gücü kiralama saldırılarını ve botnet’leri de önler.
 • Gönüllü vergilendirme ve hazine. Bir demokrasi yönetişim sistemi, Kulupu’nun fonların nasıl harcanacağı konusunda son sözü madeni para sahiplerine ait olduğu, kamu yararına bir hazine sistemi kurmasına olanak tanır. Hazine vergilendirmesi adil ve aynı zamanda gönüllüdür, merkezileşme ve kötüye kullanım riskini azaltır.sidenote:wip-treasury [Bağışa dayalı hazine sistemi şu anda üretimde kullanılabilir, ancak gönüllü vergilendirme sistemi hala çalışıyor- devam etmekte.]
 • Aktör tabanlı akıllı sözleşme. Aktör bazlı akıllı sözleşme, normal çağrı tabanlı akıllı sözleşme sisteminde öne çıkan bazı sorunları çözmeyi, geriye dönük uyumluluk, ücret ödemeyi ve diğer alanları iyileştirmeyi amaçlamaktadır . ilerleme.]
 • Polkadot ile birlikte çalışabilirlik. Kulupu, Substrate’ı kullanarak, Polkadot’un üzerine inşa edildiği çerçeveyi temel alarak gelecekte Polkadot ile kolay birlikte çalışabilirlik sağlar.

Avantajlar

Avantajlar,

İmzalı madencilik ve ödül kilidi, Kulupu ağının uzun vadeli destekçilerini ödüllendiriyor ve yalnızca kısa vadeli karlar arayan katılımcıları caydırıyor.

 • Kulupu’yu uzun vadede destekleyen madenciler için madencilik ödülleriniz, kısa vadeli madencilik atlamalarından veya kiralık hash gücünden daha az etkilenir.
 • Yatırımcılar ve tüccarlar için, madencilerin büyük miktarda yeni çıkarılmış yeni madeni paraları artık piyasaya sürmesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

İmzalı madencilik, madencilerin madeni para tabanı özel anahtarlarını yerel olarak depolaması gerektiğinden, merkezi madencilik havuzlarını ve karma güç kiralamayı imkansız hale getirir. Bir yan etki olarak, bir dereceye kadar bu, kiralık hash güçleri aracılığıyla gerçekleştirilen %51 saldırılarını imkansız değilse de çok daha zor hale getiriyor.

Çalışma Süresi

Bu sayfa, geçmiş ve planlanan gelecekteki çalışma zamanı yükseltmelerini belgelemektedir.

İlk dönem çalışma zamanı:

 • Irontown : Kulupu’nun oluşum çalışma zamanı.
 • Slag Ravine : Substrate sürümünü güncellemek için Kulupu’nun ilk hard forku.

İkinci dönem çalışma zamanı:

 • Swamp Bottom : İkinci çağın ilk çalışma zamanı.
 • Sky Island 68 : İşlem ücretlerinde iyileştirmeler ve ağırlık ayarlamaları ile çevrimiçi yükseltme.
 • Red Coast Base : Proxy ve yetkilendirme dahil yardımcı modüllerin eklenmesiyle çevrimiçi yükseltme. Bu yükseltme ayrıca konsey yetkilerine bazı sınırlamalar getirir.
 • Arayıcı Kampı : Blok ödüllerinin dinamik yönetişim tabanlı ayarlanmasını sağlayan çevrimiçi yükseltme.
 • Red Gate : Gönüllü vergilendirmeyi mümkün kılan çevrimiçi yükseltme.
 • Grand View Garden (planlanan) : İmzalı madencilik ve blok ödül kilidi sağlayan çevrimiçi yükseltme.

KLP coin

Kulupu, daha öngörülebilir işlem ücretlerine sahip olmak için bir yöntem olan ücret piyasasını uygular. Bu yöntemle madencilere ödenmek yerine taban işlem ücretleri yakılır. Madenciler sadece ipuçlarını tutar . Temel ücreti yakmak, madencileri ücreti manipüle etmek için yapay işlemler oluşturmaya teşvik etmekten kaçındığı için önemlidir.

Kulupu ayrıca bir hazine ve gönüllü vergilendirme sistemi uygulayabilir. Bu uygulama ile hazine fonu her harcama döngüsünde yanmaktadır.

Bir iş kanıtı blok zincirinde, popüler bir tema, blok ödüllerinin başlangıçta hakim olduğu ve ardından kademeli olarak yalnızca ücretli bir sisteme geçtiği toplam arzdır. Ancak, ücret piyasası ve hazine harcamaları gibi yakma yöntemleri ile toplam arzın doğrudan çevrilmesi deflasyona neden olacaktır.

Kulupu’nun etkin toplam arzı, hem emisyonlar hem de yanıklar dikkate alındığında dolaşımdaki toplam madeni paradır. Gelecekte blokların toplam blok ağırlığının ortalama yarısını tüketeceğini varsayarsak, her bloğu yakmak 8 KLP olacaktır. Sonuç olarak, nihai kuyruk emisyonu 8 KLP’ye eşit veya daha az olan bir emisyon şeması sabit etkin toplam arza sahip olacaktır. Şu anda KLP hotbit,qtrade borsalarında listelenmektedir.

Yorum Yap

  Bu Yazıyı Yorumla