İlginizi Çekebilir

Jump Crypto, Terra (LUNA) Fiyaskosunun Ayrıntılarını Açıkladı

Jump Crypto, Terra (LUNA) Fiyaskosunun Ayrıntılarını Açıkladı
+ - 0

Jump Crypto, UST ve LUNA çöküşünün ayrıntılarını açıkladı.

Jump Trading’in kripto kolu Jump Crypto, UST’nin de-pegging (stablecoin’lerin sabit oranı kırması) olayının birinci basamaklarını tahlil eden bir rapor yayınladı. Terra blockchain’i ile ağır bir biçimde ilgilenen şirket, UST’nin birinci fiyat düşüşünü tetikleyenin küçük bir balina kümesi olduğunu belirtti.

Yayınlanan rapora nazaran de-pegging olayı, UST/3CRV Curve havuzunda çeşitli kritik süreçlerin yapılmasıyla başladı. 75 dakikalık bir vakit dilimi içerisinde Terraform Labs havuzdan 250 milyon dolarlık UST çekti.

Bu esnada iki anonim balina adresi, USDC karşılığında 185 milyon dolarlık UST swap’i yaptı. Süreçler havuzun likiditesini hayli azalttı ve içeride bir aktivite telaşı başladı.

Birebir günün erken saatlerinde balina cüzdanlarından biri Binance’e 108 milyon dolarlık UST transfer etti. Bu, Binance’de yükselen ticaret hacimleri ve Curve’da berbatlaşan likidite ile tıpkı vakte denk geldi.

Jump Crypto, Binance’e UST gönderen cüzdana atıfta bulundu ve cüzdanı kimin denetim ettiğini bilmediklerini söyledi.

Anchor Protocol Ayrıntısı

Çöküşün bir başka değerli sebebi de Terra tabanlı borç verme hizmeti Anchor Protocol’de gerçekleşen büyük ölçüdeki para çekme süreçleriydi. Anchor, %19’luk APY oranı sayesinde Terra’nın düşüşüne kadar olan kısımda UST arzının %72’sini elinde tuttu.

Kripto piyasalarında birebir periyotta yaşanan düşüş, UST fiyatının sapmasına katkıda bulundu. Fed’in faiz artırımını takiben yatırımcılar “riskten uzak” piyasa hissi nedeniyle Bitcoin ve UST üzere kripto paralardaki durumlarından çıktılar.

Terra’nın çöküşüne giden günlerde Do Kwon, olayla ilgili benzeri bir teori ortaya atan bir tweet’i retweet etti ve bunun kasıtlı yapıldığını tez etti.

Şu anda Terra topluluğu, stablecoin kullanımını büsbütün terk eden Terra 2.0’ı piyasaya sürdü.

kaynak :coincolik

    Yazar Hakkında

    Bu Yazıyı Yorumla