Ethereum’un Tüm Vakitler Rekoru Kırmasının Çarpıcı Nedenleri

Ethereum’un Tüm Vakitler Rekoru Kırmasının Çarpıcı Nedenleri
+ - 0

Ethereum, sert bir Nisan ayının akabinde tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaştı. Geliştiriciler ve analistler, ETH fiyat artışının gerisindeki faktörleri araştırıyor.

Kripto para piyasalarında yakın vakitte yaşanan düşüşün akabinde, Ethereum, bir dizi kıymetli olay ve metrikle birlikte tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaştı. Genel olarak, 2021, geliştiriciler ağın Eth2.0 ile entegrasyonu için çalışmaya devam ettikçe Ethereum blockchain için çok değerli bir yıl olacak. Ethereum proof of work kademesinden proof of stake evresine geçecek. Bu sistem hem güç sorununu hem de maliyet sorununu çözecek

Teknik ayrıntılar birçok günlük Ethereum (ETH) kullanıcısını ve traderını ilgilendirmiyor olsa da, ETH’nin son fiyat hareketi, bir dizi değerli olayla birleştiğinde, ETH’nin yeni bir tüm vakitler rekorlarına gerçek ilerlemesi an sıkıntısı olabilir.

ETH’nin fiyatı geçen hafta yaklaşık %15 arttı ve piyasa pahası 312 milyar dolara ulaştı. ETH’nin fiyatı 28 Nisan’da Avrupa Yatırım Bankası’nın Ethereum blok zincirinde “dijital tahvil” satışı başlattığına dair haberler çıkarken yükselmeye devam etti.

Bu tahviller, tahvillerin idaresine liderlik eden finans hizmetlerinin önde gelen ağır topları Goldman Sachs, Banco Santander ve Societe Generale ile iki yılda yaklaşık 120 milyon dolarlık değerli bir bedel taşıyor. En değerlisi, tahviller direkt Ethereum blok zincirine kaydedildi.

Ethereum ekosistemi, büyük merkezi olmayan finans platformları Uniswap, Compound, Maker ve öteki başkanlar, Ethereum blok zincirindeki akıllı mukavelelerine kilitlenmiş net kıymet için 73 milyar doları aşma yolunda ilerlerken, Nisan ayı sonuna gerçek bir diğer kilometre taşını daha kutladı. Bu, bir ayda 18 milyar dolarlık bir artışa işaret ediyor.

ETH’nin fiyatını tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine çıkaran bir öbür faktör, Nisan ayında yaklaşık 4,2 milyar dolar kıymetinde tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşan Ethereum opsiyon mukavelelerindeki rekor açık durum. Daha evvel bildirildiği üzere, bu opsiyonların 930 milyon dolarının ay sonunda sona ermesi ayarlandı ve alıcıların her bir mukavelenin satıcısı ile evvelden üzerinde anlaşılan bir fiyattan ETH almalarına müsaade verildi.

Görünen Faktörler

Analistler, Ethereum’un en son yeni tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşmasını çok sayıda faktörün etkilediği konusunda hemfikir görünüyorlar. EToro toplumsal ticaret platformunda bir piyasa analisti olan Simon Peters, DeFi platformlarının ve öteki Ethereum dayanaklı uygulamaların popülerliği ve muvaffakiyetinin kurumsal yatırımcıları ETH’ye yönelmeye belirtiyor:

“Bunun temelinde kurumsal yatırımcılardan gelen talep var. Lakin artık Bitcoin’e yönelmiş olabilirler, kurumlar artık risklerini çeşitlendiriyor ve Ethereum bir sonraki doğal seçim” dedi.

EToroX Labs eser ve proje yöneticisi Johannes Rude Jensen, klasik bankacılık bölümünde blok zincir teknolojisinin benimsenmesinde değerli bir kilometre taşı olarak EIB’nin Ethereum tabanlı tahvil ihracının altını çizdi. Jensen blockchain bazlı tahvil ihraçlarının analog klâsik tahvil piyasalarındaki maliyetli uzlaşma süreçlerine bir karşılık olarak ilgi kazandığını söyledi. Jensen ayrıyeten, ECB’nin son vakitlerde yeşil bankacılığa yaptığı vurguyla uyumlu olarak, EIB’nin Ethereum’u seçerek AB’nin iklim ve inovasyon siyasetini sürdürmede giderek daha etkin bir rol oynama niyetinin sinyalini verdiğini tabir etti.

Jensen, hareketin büyük bankaların ve finans kurumlarının gelecekte daha klasik finansal eserler için halka açık blok zincirleri kullanmaya yönelik bir gösterge olduğunu kabul etti. Bu, kurumsal bankacılıktaki genel açık standart eğilimine işaret ediyor:

“Tahvil piyasalarında tek bir konsolide data kaynağına sahip olmak, aracılara olan bağımlılıkları azaltacak ve bu da muhtemelen ihraç öncesi ve sonrası süreçlerde maliyeti azaltacak ve risk azaltmayı destekleyecektir.”

Finansal hizmet sağlayıcıları Skrill & Neteller’de kripto ve ticaret lideri Jordan Stoev, Ethereum’un kullanıcılarının ve etkin cüzdanlarının her vakit en yüksek düzeylerde olduğunu vurguladı. Stoev DeFi platformlarının ve merkezi olmayan uygulamaların artan popülaritesinin yatırımcıları Ethereum’a çeken değerli bir faktör olduğunu söyledi:

“Önceki döngülerin tersine, ICO’lar ve spekülasyon Ethereum büyümesinin ana itici güçleri olduğunda, bu döngü, insanların gerçekte kullandığı DeFi ve NFT’ler ve öbürleri üzere yasal kullanım durumlarına sahiptir. EIP-1559 ve Eth2 üzere merakla beklenen yükseltmelerin de Ethereum kullanılabilirliğini, suratını ve fiyatını daha da artırması bekleniyor ve yatırımcılar bu gelişmeler gerçekleşmeden evvel içeri girmek istiyor.”

Londra’ya Bir Adım Daha Yaklaşmak

En son Berlin yükseltmesi blockchain protokolüne birkaç kıymetli Ethereum Düzgünleştirme Önerisi getirdiği için Ethereum’un bir Proof of Stake geleceğine hakikat evrimi de bu ay devam etti.

Berlin’in 15 Nisan’dan beri canlı olmasıyla birlikte, ekosistemin en son güncellemenin bir modülünü oluşturan dört EIP’nin tesirlerini ölçmek için biraz vakti oldu. Ethereum analisti Viktor Bunin, EIP-2929’un sonunda “belirli bir bloğu doğrulamak için gereken azamî Merkle ispatını garanti edeceğini” lakin sonuçta iki ana maksadı gerçekleştirmeyi hedefleyeceğini söyledi.

Ona nazaran, “Ethereum’un kalan en büyük DoS vektörünü hafifletiyor; burada bir saldırgan, depolamaya erişen süreçleri çok ucuz fakat nodeların işlemesi uzun vakit alan bir halde göndererek ağı yavaşlatabilir.”

Bunin ayrıyeten, nihayetinde “EIP’nin bizi vatansız istemcilere yaklaştırdığını, bu da cep telefonu üzere aygıtların tam bir node çalıştırmaya gerek kalmadan Ethereum ile güvenmeden etkileşime girmesini sağlayacağını” belirtti.

Bunin ayrıyeten, EIP-2929 ile gelen gaz maliyetlerindeki değişikliğin, evvelki gaz maliyeti sayılarına dayanan kimi akıllı kontratları olumsuz etkileyebileceğini de kelamlarına ekledi. Ethereum, değiştirilemez tokenlar ve merkezi olmayan finans üzerine araştırma yapan ConsenSys’ten Mattison Asher, EIP-2930’un evvelki EIP’nin neden olduğu gaz artışlarını dengelemedeki rolünü vurguladı ve şunları söyledi:

“EIP-2930, bir erişim listesi, bir adres listesi ve sürecin erişmeyi planladığı depolama anahtarlarını içeren bir süreç çeşidi sunarak EIP-2929’dan gelen kimi gaz artışlarını azaltır. Bu değişkenlere erişmek, listenin dışındaki değişkenlere erişmekten daha ucuz olacaktır. Bu, EIP-2929’daki potansiyel gaz artışının bir kısmını tesirli bir biçimde azaltıyor.”

Bir sonraki teklif olan EIP-2565, muhakkak kriptografik fonksiyonlar için birtakım fiyat azaltıcı tedbirler de getirecek. Bunin’in açıkladığı üzere, bu, imzalar, doğrulanabilir gecikme fonksiyonları, SNARK’lar ve başka uygulamalar üzere fonksiyonları gerçekleştirmeyi daha ucuz hale getirecek. Asher, bu EIP’nin, Ethereum’u kullanmak ve geliştirmek için gerekli olan birçok fonksiyonla alakalı gaz maliyetini düşürmedeki kıymetini özetledi.

EIP-2718, farklı süreç cinsleri için takviyenin eklenmesini hızlandırmanın bir yolunu sunuyor. Bu, makul akıllı mukavele süreçlerinin ve parametrelerinin karmaşıklığını esasen azaltacak faydalı bir gelişmedir.

ETH2’nin Entegrasyonu İçin Değerli Bloklar Yerleştirme

Ethereum’un protokolünde yapılan en son iyileştirmelere birden fazla vakit dikkate bedel bir topluluk yansısı gelir. Lakin ortalama bir kullanıcının ETH kullanma yahut olağan süreçler yoluyla blok zinciriyle etkileşimde bulunma biçiminde çok fazla değişiklik fark etmesi pek muhtemel değildir.

Bu dört EIP’nin getirdiği değişikliklerin, yeni tekliflerden yararlanabilecek çeşitli merkezi olmayan uygulamalar üzerinde çalışan Ethereum geliştiricileri tarafından uygulanması biraz vakit alabilir. Önerilen süreç tiplerinden biri, katmanlı bir çoklu imza cinsidir. Bitcoin bu özelliğe sahip, lakin Ethereum’da yok, bu nedenle Ethereum’daki çoklu imzalar sadece Gnosis Safe üzere akıllı kontratlar yoluyla oluşturulabilir.

Geliştirici Nick Johnson, ETH2’ye kademeli geçişte EIP-2929’un kıymetli bir fonksiyonunun, azamî okuma sayısını azaltarak ‘vatansız Ethereum’u daha uygulanabilir hale getireceğini söyledi. Vatansız yaklaşımlar, Eth2 yol haritasının değerli bir kesimidir. “

Bu ortada Bunin, Ethereum’un gelecekte gelişmiş kriptografiyi entegre etme maharetinde değerli bir temel olarak EIP-2565’e işaret etti. “Justin Drake, Eth2 hayalini mümkün kılan gelişmiş kriptografiyi tanımlamak için” ay matematiği “terimini icat etti. Bunların temelinde, ikinci katman ölçeklenebilirlik tahlilleri için bilgi kullanılabilirliği katmanı olarak kullanılan kesimlerin etrafındaki niyettir. Bu nedenle, ona nazaran: “zk-rollups üzere çok umut verici tahliller, gelişmiş kriptografi biçimlerini destekleyen bir Ethereum katmanına bağlıdır, bu nedenle bu EIP, buna hakikat uzun bir yol kat ediyor.”

Yaklaşan Londra Hard Forku

Berlin hard fork’u, daha geniş kripto para ünitesi topluluğunun epeyce az yansısıyla uygulandı. Bunin, bunun büyük ölçüde, bölücü EIP-1559 içeren Ethereum London hard forkunun tersine, yükseltmenin rastgele bir tartışmalı EIP içermediğine inanıyor. Ona nazaran, bu “kullanıcıların gaza yönelik ödeme biçimini değiştirecek, bu da kullanıcı tecrübesini güzelleştirecek ve süreç fiyatlarına harcanan ETH’nin bir kısmını yakmaya başlayacaktır. Birebir vakitte Eth2, Altair isimli birinci yükseltmesini deneyimleyecek. “

Bunin, Bison Trails için yaptığı son güncellemede Ethereum ağında yapılacak değişiklikleri araştırdı. Temel çıkarımlar, şu anda yaklaşık 6,5 milyar dolar yahut sirkülasyondaki toplam ETH ölçüsünün %3’ü pahasında olan Eth2 akıllı kontratına kilitlenmiş 3,5 milyon ETH’dir. Şu anda 110.000 doğrulayıcı ve sayma var.

Johnson, Londra hard forkunun süreç fiyatları üzerindeki tesirinin yanı sıra akıllı mukavele fonksiyonelliğine yükseltmelerin kıymetine özel bir vurgu yaptı. “Aynı vakitte akıllı kontratların, mevcut bloğun gaz maliyeti olan ‘temel ücreti’ getirmesini mümkün kılacak ve bu da gaz fiyatı türevleri ve tokenlar üzere projeleri mümkün kılacaktır.”

ConsenSys’in Besu ana ağ istemcisinin kıdemli eser müdürü Sajida Zouarhi, Ethereum’un evrimindeki sonraki adımlara ve Eth2’ye gerçek yürüyüşte kaydedilen olumlu ilerlemeye genel bir bakış verdi. Bir sonraki adım, Londra hard forkudur. Dikkate bedel EIP’ler 1559 (Basefee) ve 3238 (Ethereum Zorluk Bomba Gecikmesi)”dir ve bunlar daha sonra Ethereum’un proof of work’ten proof of stake’e geçişi olan birleştirme ve parçalamaya (sharding) yol açacaktır.

kaynak : kriptocoin

    Yazar Hakkında

    Bu Yazıyı Yorumla