Trendlerdeki Yazı

Ethereum Nedir ?

Ethereum Nedir ?
ethereum
+ - 0

Ethereum, son birkaç yılda ortaya çıkan kelimenin tam anlamıyla binlerce kripto para biriminden biridir . 8 kurucu ortağın buluşu olan Ethereum, 2015 yılında ilk çıkışını yaptı. Kripto para birimi veya platform Ethereum olarak adlandırılırken, bireysel birime ether (2 eter, 17 eter vb.)

Ethereum, merkezi olmayan bir bilgisayar ağında veya para birimini yöneten ve izleyen blok zinciri adı verilen dağıtılmış bir defter üzerinde çalışır . Bir blok zincirini, kripto para biriminde gerçekleşen her işlemin geçerli bir makbuzu gibi düşünmek faydalı olabilir. Ağdaki bilgisayarlar işlemleri doğrular ve verilerin bütünlüğünü sağlar.

Bu merkezi olmayan ağ, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin çekiciliğinin bir parçasıdır. Kullanıcılar, banka gibi merkezi bir aracıya ihtiyaç duymadan para alışverişi yapabilir ve bir merkez bankasının olmaması, para biriminin neredeyse özerk olduğu anlamına gelir. Ethereum ayrıca, işlem blok zincirinde herkese açık olsa bile, kullanıcıların neredeyse anonim olarak işlem yapmasına izin verir.

Tüm alan para birimi cinsinden anılırken, kriptoyu Ethereum platformunun etkinleştirdiği belirli bir amaç için harcanabilecek bir token olarak düşünmek daha faydalı olabilir. Örneğin, para göndermek veya mal alıp satmak, madeni para tarafından sağlanan işlevlerdir. Ancak Ethereum çok daha fazlasını yapabilir ve aynı zamanda akıllı sözleşmeler ve diğer uygulamalar için temel oluşturabilir.

Ethereum Ne Yapar?

Ethereum, çok çeşitli işlevler sunan bir dizi uygulamaya güç sağlayabilir:

  • Para Birimi: Bir kripto para cüzdanı ile , dijital para birimi ödeme olarak kabul edilirse, eter gönderip alabilir veya mal ve hizmetler için ödeme yapabilirsiniz. Coinbase gibi bazı platformlar, kripto paralarınızı dijital bir cüzdanda saklamanıza bile izin veriyor , böylece teorik olarak onları bilgisayar korsanlarına daha az maruz bırakabilirsiniz.
  • Akıllı sözleşmeler: Akıllı sözleşmeler, sözleşmenin koşulları karşılandığında otomatik olarak yürütülen, izinsiz bir tür uygulamadır.
  • Dijital uygulamalar veya dapp’ler: Ethereum, kullanıcıların oyun oynamasına, yatırım yapmasına, para göndermesine, bir yatırım portföyünü izlemesine, sosyal medyayı takip etmesine ve daha pek çok şeye olanak tanıyan dijital uygulamalara güç verir.
  • Değiştirilemeyen jetonlar : Bu jetonlar, Ethereum tarafından desteklenebilir ve sanatçıların veya diğerlerinin sanat veya diğer öğeleri akıllı sözleşmeler kullanarak doğrudan alıcılara satmasına izin verebilir.
  • Merkezi olmayan finans: Ethereum kullanarak, bazı insanlar para veya diğer varlıkların hareketi üzerinde merkezi (hükümet) kontrolden kaçınabilir.

Yine, Ethereum’u yalnızca kullanıcıların birbirine para göndermesine izin veren bir kripto para birimi olarak değil, çeşitli uygulamalara güç sağlayan bir token olarak düşünmek daha doğru olabilir.

Eter Paraları Nereden Geliyor?

Ekim 2021 itibariyle, var olan yaklaşık 118 milyon eter vardı. Ve yeni madeni paralar “çıkarılabilir” olsa da, toplam yıllık ihraç sınırlıdır. Bu, maksimum 21 milyon jetonun çıkarılabildiği ve her yıl yeni ihraçların zorlaştığı Bitcoin ile keskin bir tezat oluşturuyor. Ve ihraçın tamamen sınırsız olduğu Dogecoin ile daha da tezat oluşturuyor .

Eter paraları ve diğer kripto para birimleri ağdaki bilgisayarlar tarafından “ çıkarılır ”. Madeni paraları veya madeni paraların kesirlerini etkin bir şekilde açan matematiksel hesaplamalar yaparlar.

Ancak bu kurulum değişiyor. Hem Bitcoin hem de Ethereum blok zincirleri, yeni madeni paralar çıkarmak ve işlemleri doğrulamak için “iş kanıtı” denilen şeyi kullanır. Ağı tıkayabilecek pahalı, enerji yoğun ve zaman alıcı bir işlemdir. Bu yüzden Ethereum’un arkasındaki akıllar, sistemlerini Ethereum 2.0 olarak adlandırılan bir “hisse kanıtı” sistemine değiştirmeye karar verdiler.

Yeni sistem madencilerin yeni paralar üretmesini zorlaştırıyor. Bunun yerine, para birimine sahip olanlar, temel olarak kendi kripto varlıklarını “bahis” eder ve işlemleri doğrular. Stakerler, Ethereum’un kurallarına uymayan işlemleri doğrularlarsa yatırımlarını kaybedebilir.

Değişimin yanı sıra işlem ücretlerinin “yakılması” – sonsuza dek yok edilmesi – daha az ether varlığına ve deflasyonist bir spirale yol açarak kriptonun yükselmesine neden olması bekleniyor.

ethereum nedir 1
ethereum

Ethereum İyi Bir Yatırım mı ?

Ethereum son birkaç yılda önemli ölçüde yükseldi, bu yüzden yıllar önce alıp elinde tutanlar iyi iş çıkardı. Ancak dünün fiyat hareketlerine bakıp kaçırmaktan korkmak yerine, neye yatırım yaptığınızı anlamak önemlidir. Ve bu temelde, Ethereum satın alanlar herhangi bir sabit varlık veya nakit akışı tarafından desteklenmeyen bir kripto para birimi satın alıyorlar. .

Bu önemsiz gelebilir, ancak hisse senetleri ve kripto para birimi arasındaki temel fark budur . Hisse senedi, bir işletmede kısmi bir mülkiyettir, bu nedenle zaman içindeki performansı, o işletmenin devam eden başarısından kaynaklanmaktadır. İşletme karını arttırırsa, hisse senedinin zaman içinde bu büyümeyi takip etmesi muhtemeldir. Hissedarlar, o işletmenin varlıklarında ve nakit akışında yasal bir mülkiyet hissesine sahiptir.

Buna karşılık, Ethereum – ve diğer popüler kripto para birimleri – hiçbir şey tarafından desteklenmez. Fiyatı tutan tek şey, kripto paraları daha sonra başka birine daha fazla para karşılığında satabileceklerini düşünen diğer yatırımcıların iyimserliğidir – buna yatırımın “büyük aptal teorisi” denir. Ethereum ve diğer kriptoları yükselten tek şey spekülasyon.

İster Ethereum, Bitcoin veya herhangi bir kripto para şirketi ile ticaret yapıyor olun, tüm yatırımınızın potansiyel kaybı da dahil olmak üzere riskleri anlamak çok önemlidir. Yatırımcılar, oynaklığı ve birçok riski göz önüne alındığında, kripto para birimi ile ölçülü bir yaklaşım benimsemelidir. Aksiyonun tadına varmak isteyenler, kaybetmeyi göze alabileceklerinden daha fazla yatırım yapmamalıdır.

    Yazar Hakkında

    Bu Yazıyı Yorumla