İlginizi Çekebilir

DYDX Nedir?

DXDY NEDİR

dYdX nedir ? DYDX işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde yürütmek için merkezi olmayan bir alan arayan yatırımcılara, kripto varlıklarından hiçbir zaman vazgeçmeden benzersiz ve eksiksiz bir deneyim sunmaya odaklanan bir DEX’tir.

DeFi ekosistemi, kripto dünyasının en büyük büyüyen sektörlerinden biri olmaya devam ediyor ve içindeki oyunculardan biri de dYdX.

dYdX, Ethereum blok zinciri içinde tasarlanmış bir DeFi protokolüdür ve kullanıcılarının blok zincirinin tüm potansiyelini kullanmalarını sağlayan güçlü bir merkezi olmayan değişim yaratmayı amaçlar.

DYDX Kökeni

dYdX, o zamanlar Uber ve Coinbase için geliştirici olan Antonio Julianno’nun çalışmaları sayesinde Temmuz 2017’de doğan bir projedir. Julianno, dYdX’i Ethereum ağı üzerinden dağıtmayı seçti ve böylece bu protokolün tarihi başladı. dYdX’in merak uyandıran yönü, “ICO patlamasının” ortasında, bu projenin tamamen farklı bir yol izlemeye karar vermesidir: yalnızca geliştiricilerinin çalışmalarıyla sıfırdan gelişmek.

Proje bu şekilde gelişmeye başladı ve kısa süre sonra kendisine iki milyon dolar yatırım yapan yatırım fonu A16Z Crypto’yu kendine çekti. Bu ilk yatırım, Julianno’nun protokolü optimize etmesine ve ekosistem içindeki konumunu vurgulamasına izin verdi. Bu sayede dYdX, 50 milyon doların üzerinde bir yatırım biriktirmeyi ve bir proje olarak gelişmeyi başardı.

Ancak dYdX’in tarihi 18 Ağustos 2020’de kökten değişti. O tarihte dYdX, operasyonlarını StarkWare’in ikinci katmanına taşımaya başladı. Amaç, Ethereum ağına kıyasla daha yüksek çalışma hızı ve daha düşük komisyon sağlamaktı. Bu hamle, dYdX’e güçlü bir destek vererek Aralık 2020’de 60 milyon dolarlık bir TVL’ye ulaşmasını sağladı.

2021’in gelişi ve DeFi patlaması da dYdX’i etkiledi. Geliştiriciler, dYdX jetonunu ilk airdropunu gerçekleştirdiğinde Ağustos 2021’de piyasaya sürdü. Tokenin borsalarda listelenmesi 8 Eylül 2021’de başladı.

Tokenin piyasaya sürülmesiyle birlikte, gerçekten açık pazarlara yönelik bir altyapı oluşturmaya yardımcı olmak için dYdX Foundation’ın oluşturulduğu da duyuruldu. dYdX Vakfı, merkezi olmayan yönetişim (dYdX belirtecinin piyasaya sürülmesiyle mümkün olmuştur) ile protokolün geliştirilmesi arasında bir köprü görevi görmeyi amaçlamaktadır.

Bu makalenin yazıldığı sırada dYdX, kilitli değerde bir milyar doları aşma noktasında istikrarlı bir konuma ulaştı ve dört yıllık bir çalışmanın ardından kendisini en büyük DeFi protokollerinden biri olarak konumlandırmayı başardığını gösterdi.

DYDX Nasıl Çalışır?

Başta belirttiğimiz gibi, dYdX, güçlü bir kripto para birimi değişimi oluşturmaya odaklanan bir DeFi protokolüdür. Aslında, dYdX dApp arayüzü, aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, merkezi borsaları çok andırıyor.

Bu sayede, bu dApp’in kullanıcıları, onu sık ticaret merkezleri olarak kullanmaya hızla alışırlar. Ancak bununla da kalmayıp, dYdX bir borsada gerekli tüm araçları sunduğu için, örneğin:

 1. Portföyünüzün durumunu çok özetlenmiş bir şekilde gözden geçirmek için bir gösterge panosu.
 2. Gerçekleştirilen operasyonların geçmişini görebileceğiniz bir alan.
 3. Açık siparişlerinizi görüntüleyebilir ve dilerseniz kapatabilirsiniz.
 4. Borsadaki açık pozisyonlarınızı gözden geçirebilme.
 5. dYdX jetonlarınız varsa komisyon indirimleri için farklı Katman seviyeleri de dahil olmak üzere komisyonlarınızla ilgili her şeyi yöneten bir bölüm.
 6. Oturumunuz için tüm ticaret araçlarını içeren bir operasyon arayüzü. Gelişmiş emirler (Piyasa, Limit, Kâr Al, Takip Eden Durdurma) oluşturma yeteneği de dahil olmak üzere, piyasa için (TradingView kullanarak) bir grafik grafiğiniz var.

StarkNet, dYdX’in 2. katmanı

dYdX platformu, ZK-Rollups teknolojisini kullanan Ethereum için bir katman-2 olan StarkNet sayesinde çalışır. StarkNet sayesinde dYdX, kullanıcılarının Ethereum ve tüm ekosistemi ile birlikte çalışabilirlikten vazgeçmeden, platform üzerinde hızlı ve pratik bir şekilde gazsız operasyonlar gerçekleştirmelerini sağlar. Ek olarak, StarkNet’i kullanarak, dYdX’in karma bir sistemde çalışmasına izin veren StarkEx ticaret motoruna erişebilirsiniz.

Bu karma sistem, StarkEx’in merkezi bir sipariş defteri kullanması, ancak yine de gözetimsiz bir şekilde işlemeye devam etmesi nedeniyle mümkündür. Bu, ticaret motoru merkezileştirilmiş olsa bile fonların her zaman cüzdanınızda olduğu anlamına gelir. Bir işlem tamamlandığında, StarkEx, StarkNet’teki işlemi tasfiye eder ve ağdaki herkes tarafından doğrulanabilen bir ZK-Rollups testi yayınlar. dYdX’in akıllı sözleşmelerini Ethereum’a kaydeden ve sonunda zincir üzerinde işlemi gerçekleştirerek jetonların değişimini etkin hale getiren bu testtir.

StarkNet kullanmanın bir diğer avantajı da komisyonların minimumda tutulmasıdır. Örneğin, bu uygulama sayesinde, yapımcılar operasyonları için %0 komisyon öderken, alıcılar %0,15-0,50 oranında komisyon ödemektedir. Elbette, kullanıcı DYDX jetonlarına sahipse bu komisyonlar değişebilir.

DYDX Token, dYdX yönetişiminin direği

DYDX belirteci, dYdX platformu için yönetişim belirtecidir. Protokol topluluğunun, hem Ethereum üzerindeki akıllı sözleşmelerinde hem de StarkNet’te dağıtılan L2’de protokolün evrimi konusunda karar verme kapasitesine sahip olmasını sağlar. DYDX tokeninin bir başka işlevi de, sahiplerinin, bir kademe veya kademe sisteminde mevcut varlıklarının boyutuna göre işlem ücretlerinde indirimlerden yararlanmasına izin vermektir.

Token, 1.000.000.000 DYDX’in basıldığı ve önümüzdeki beş yıl içinde piyasaya sürüleceği 3 Ağustos 2021’de hayatına başladı. Bu arzın tahsisi aşağıdaki şemaya göre yapılır:

 1. Aşağıdaki şekilde topluluğa %50,00 veya 500.000.000:
  1. StarkNet’te işlem yapan kullanıcılara ödenen ücret ve açık faiz kombinasyonuna göre %25,00 veya 250.000.000.
  2. StarkNet’te belirli ticaret aşamalarını tamamlayan eski kullanıcılara %7,50 veya 75.000.000.
  3. Çalışma süresi, iki bant derinliği, alış-satış spreadleri ve desteklenen piyasa sayısı kombinasyonunu ödüllendiren bir formüle dayalı olarak likidite sağlayıcılarına %7,50 veya 75.000.000.
  4. % 5,00 veya 50.000.000 bir topluluk hazinesine.
  5. Garanti sistemi için bir likidite fonunda USDC’ye bahis yapan kullanıcılara %2,50 veya 25.000.000.
  6. DYDX’i bir güvenlik fonuna pay eden kullanıcılara %2,50 veya 25.000.000.
 2. Eski dYdX Trading yatırımcılarına %27,73 veya 277.295.070.
 3. dYdX Trading veya dYdX Foundation kurucularına, çalışanlarına, danışmanlarına ve danışmanlarına %15,27 veya 152.704.930.
 4. dYdX Trading veya Foundation’ın gelecekteki çalışanlarına ve danışmanlarına %7,00 veya 70.000.000.

Yılda %2,00’lik maksimum sürekli enflasyon oranı, önümüzdeki beş yıldan başlayarak DYDX arzını artıracak ve topluluğun Protokol’e katkıda bulunmaya devam etmek için kaynaklara sahip olmaya devam etmesini sağlayacaktır.

Tabii ki, bir ERC-20 jetonu olduğu için jetonun başka kullanımları da var. Örneğin, Uniswap’a gidebilir ve DYDX jetonlarımız aracılığıyla Uniswap likidite havuzu sistemine katılabiliriz. DYDX tokeni şu anda;Binance,Kucoin,Gateio borsalarından alabilirsiniz

Yorum Yap

  Bu Yazıyı Yorumla