İlginizi Çekebilir

Cartesi Nedir ve Nasıl Alınır?

cartesi nedir

Cartesi Nedir?

Cartesi Nedir? Cartesi;blok zinciri teknolojisi tarafından desteklenen ve muazzam ölçeklenebilirlik ve güvenlik yetenekleri ile doğrulanabilir bir dağıtılmış bilgi işlem sistemi aracılığıyla dApp oluşturulması için gelişmiş işlevler sunmayı amaçlayan ikinci bir katman projesidir (Katman 2). 

dAaps dünyası hızla dönüşüyor ve giderek daha fazla proje onunla ilgileniyor. Bunlardan biri, etkileşim şeklimizi ve dApp’lerin çalışma şeklini kökten değiştirebilecek devrim niteliğinde bir kavram olan doğrulanabilir dağıtılmış bilgi işlem kavramı altında gelişmiş dApp’lerin dağıtımı için benzersiz yetenekler sunmaya odaklanan ikinci katman projesi (Katman 2) Cartesi’dir.

Cartesi, bir Katman 2 aracılığıyla dApp’lerin konuşlandırılmasında uzmanlaşmış bir platformdur . Bu projenin amacı, dApp’lerin zincir üzerinde ve zincir dışı yürütülmesine izin vermektir, operasyonlarının tamamen doğrulanabilmesi sayesinde aynı sonuçlarla. ağa ulaştıklarında.

Bunu başarmak için Cartesi, düğümlerin zincir içi ve zincir dışı düzeyde çalışmasına izin veren hibrit bir sistem kullanır. Zincir içi işlem, dApp’lerin ağın çeşitli adreslerine dağıtılmış bir veya daha fazla akıllı sözleşmede olduğu Ethereum (ETH) o Left (LEFT) gibi platformlarda şu anda görebildiğimizle aynıdır. etkileşim için erişim. Bu tür dApp’lerin yürütülmesi, dApps kodunu yürütmekten sorumlu “tekrarlanabilir makineler”den başka bir şey olmayan Cartesi Makineleri sayesinde mümkündür ve her koşulda aktörler tarafından doğrulanan aynı sonucu sunarlar. ağın ve blok zincirinde depolanır.

Cartesi’nin sunduğu bu işlevselliğin olumlu yanı, “tekrarlanabilir makinelerinin” ağa bağlı düğümlerin ve cihazların mevcut tüm işlem gücünü kullanabilmesidir. Yani, güç CPU’sunu kullanabiliriz , Ancak sahip olduğumuz tam GPU hızlandırma teknolojisi ve diğer hesaplama kaynakları sayesinde akıllı sözleşmelerin yürütülmesini son derece hızlı hale getiriyor.

Cartesi Tarihi

Cartesi (CTSI), Erick de Mora, Augusto Teixeira, Colin Steil ve Diego Nehab sayesinde 2018 yılında başlayan bir projedir. Bu dört karakterden Augusto Teixeira, IOTA’nın yaratıcılarından biri olduğu için kripto dünyasında tanınmış bir isim. Projenin arkasındaki ilk fikir, IOTA’nın kapasitesinin en iyisini, çok yüksek donanım entegrasyonunu almak ve onu blockchain üzerinde AI veya güven olmadan dağıtılmış bilgi işlem sistemi gibi yeni blockchain teknolojisi alanlarına aşırı uygulanabilir hale getirmekti. Bu, daha sonra Cartesi olacak olanın tohumuydu.

Bu fikir iki büyük şirketin dikkatini çekti: Microsoft y ETH Zurich , bu alanda zaten deneyime sahip olan ve yeni bir teknolojik alanı araştırmak için eşsiz bir fırsat gören. Tüm bu çabaların sonucu, (Microsoft’un bilgisine katkıda bulunduğu) ve ücretsiz bir mimari kullanan ve gelişimini destekleyebilecekleri (ETH Zürih’in RISC-V’ye verdiği destekle tanınan büyük bir endüstri olduğu) yeniden üretilebilir bir blok zinciri sistemi oluşturmaktı. ve RISC tipi mimarilerden bağımsız diğer girişimlerin oluşturulması).Proje bu şekilde tamamen çok yönlü Linux ortamında iki katmanlı bir altyapıya dönüştü.

Cartesi Nasıl Çalışır?

Cartesi (CTSI), yüksek düzeyde ölçeklenebilir merkezi olmayan uygulamalar oluşturmaya izin veren bir blok zinciri projesidir. Bunu başarmak için Cartesi, aşağıdakileri içeren bir hibrit işletim yapısı oluşturur:

  1. Ağda dağıtılan işlemler ve akıllı sözleşmelerle ilgili verilerin paylaşıldığı ve depolandığı bir blok zinciri (ikinci katman) vardır . Bu ağ, Proof of Stake (PoS) konsensüs protokolü sayesinde çalışır ve Ethereum’da dağıtılan ERC-20 türündeki yerel CTSI belirteci tarafından desteklenir.
  2. Zincir dışı çalışabilen ve üzerinde akıllı sözleşmelerin ağ düğümlerinin geri kalanından ayrı olarak yürütüldüğü, konsensüs yükünü hafifleten, ağın ölçeklenebilirliğini ve genel yanıt hızını artıran tekrarlanabilir bir makine (Cartesi Makinesi) vardır.

Tüm bunlar, her zaman ademi merkeziyetçiliği garanti eden ücretsiz, güvenli, özel, taşınabilir teknolojiler kullanılarak oluşturulur. Bu şekilde, Cartesi bize şimdiye kadar görülmemiş yeteneklere sahip güçlü, esnek dApp’ler sunabilir. Ama tüm bunlar nasıl çalışıyor?

Cartesi Nerden Alınır?

Cartesi şu anda Coinbase,Binance,Kucoin borsalarından alınabilir

Yorum Yap

    Bu Yazıyı Yorumla