İlginizi Çekebilir
bitcoin-nedir

Blockchain Nedir?

featured

Blockchain Nedir? Nasıl Kullanılır?

Blockchain teknolojisi, halka ait blok olarak da bilinen işlem kayıtlarını, eşler arası düğümler aracılığıyla birbirine bağlanan bir ağda “zincir” olarak bilinen çeşitli veri tabanlarında saklayan bir yapıdır. Tipik olarak, bu depolamaya ‘dijital defter’ denir.

Bu defterdeki her işlem, işlemi doğrulayan ve onu kurcalamaya karşı koruyan, sahibinin dijital imzasıyla yetkilendirilir. Bu nedenle, dijital defterin içerdiği bilgiler son derece güvenlidir.

Daha basit bir ifadeyle, dijital defter, bir ağdaki çok sayıda bilgisayar arasında paylaşılan ve içinde işlem kayıtlarının gerçek satın almalara dayalı olarak depolandığı bir Google elektronik tablosu gibidir. Büyüleyici açı, herhangi birinin verileri görebilmesi, ancak onları bozamamasıdır.

Blockchain nedir

Gerçek Hayatta Blockchain

Diyelim ki banka hesabınızdan ailenize veya arkadaşlarınıza para aktarıyorsunuz. İnternet bankacılığına giriş yapar ve tutarı, hesap numarasını kullanarak diğer kişiye aktarırsınız. İşlem tamamlandığında bankanız işlem kayıtlarını günceller. Yeterince basit görünüyor, değil mi? Çoğumuzun ihmal ettiği potansiyel bir sorun var.

Bu tür işlemler çok hızlı bir şekilde kurcalanabilir. Bu gerçeğe aşina olan kişiler, genellikle bu tür işlemleri kullanmaktan çekinirler, bu nedenle üçüncü taraf ödeme uygulamalarının son yıllardaki gelişimi bu nedenledir. Ancak bu güvenlik açığı, esasen Blockchain teknolojisinin yaratılmasının nedenidir.

Teknolojik olarak Blockchain , son zamanlarda çok fazla dikkat ve çekiş kazanan bir dijital defterdir . Ama neden bu kadar popüler oldu? Pekala, tüm konsepti anlamak için onu inceleyelim.

Verilerin ve işlemlerin kayıt tutulması, işin çok önemli bir parçasıdır. Çoğu zaman, bu bilgiler şirket içinde işlenir veya komisyoncular, bankacılar veya avukatlar gibi üçüncü şahıslar aracılığıyla iş ile ilgili süreyi, maliyeti veya her ikisini artırır. Neyse ki Blockchain bu uzun süreçten kaçınıyor ve işlemin daha hızlı hareket etmesini sağlayarak hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlıyor.

Çoğu insan Blockchain ve Bitcoin’in birbirinin yerine kullanılabileceğini varsayıyor , ancak gerçekte durum böyle değil. Blockchain, finans, tedarik zinciri, üretim vb. gibi birden fazla sektörle ilgili çeşitli uygulamaları destekleyebilen bir teknolojidir, ancak Bitcoin, güvenli olması için Blockchain teknolojisine dayanan bir para birimidir.

Blockchain, giderek dijitalleşen dünyada birçok avantajı olan gelişmekte olan bir teknolojidir.

Belirli bir dijital imza olmadan diğer kullanıcılar tarafından bir bireyin verilerinin bozulmasını veya değiştirilmesini imkansız hale getiren dolandırıcılık içermeyen işlemler gerçekleştirmek için dijital imza özelliğini kullanır.

Geleneksel olarak, işlemler için hükümet veya banka gibi düzenleyici makamların onayına ihtiyacınız vardır; ancak Blockchain ile işlemler, kullanıcıların karşılıklı mutabakatı ile yapılır ve daha sorunsuz, daha güvenli ve daha hızlı işlemlerle sonuçlanır. Programlanabilir ve tetikleyicinin kriterleri karşılandığında otomatik olarak sistematik eylemler, olaylar ve ödemeler oluşturabilir.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Son yıllarda, dünya çapında birçok işletmenin Blockchain teknolojisini entegre ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Peki Blockchain teknolojisi tam olarak nasıl çalışıyor? Bu önemli bir değişiklik mi yoksa basit bir ekleme mi? Blockchain’deki gelişmeler hala genç ve gelecekte devrim yaratma potansiyeline sahip; öyleyse, bu teknolojinin gizemini çözmeye başlayalım.

blockhain nedir

Blockchain, önde gelen üç teknolojinin birleşimidir:

  1. kriptografik anahtarlar
  2. Paylaşılan bir defter içeren bir eşler arası ağ
  3. Ağın işlemlerini ve kayıtlarını depolamak için bir bilgi işlem aracı

Şifreleme anahtarları iki anahtardan oluşur – Özel anahtar ve Genel anahtar. Bu anahtarlar, iki taraf arasında başarılı işlemler gerçekleştirmeye yardımcı olur. Her birey, güvenli bir dijital kimlik referansı oluşturmak için kullandıkları bu iki anahtara sahiptir. Bu güvenli kimlik, Blockchain teknolojisinin en önemli yönüdür. Kripto para dünyasında bu kimliğe ‘dijital imza’ denir ve işlemleri yetkilendirmek ve kontrol etmek için kullanılır.

Dijital imza, eşler arası ağ ile birleştirilir; Yetkili olarak hareket eden çok sayıda kişi, diğer konuların yanı sıra, işlemler üzerinde fikir birliğine varmak için dijital imzayı kullanıyor. Bir anlaşmaya yetki verdiklerinde, matematiksel bir doğrulama ile onaylanır ve bu, ağa bağlı iki taraf arasında başarılı bir güvenli işlemle sonuçlanır. Özetlemek gerekirse, Blockchain kullanıcıları, eşler arası ağ üzerinden farklı türde dijital etkileşimler gerçekleştirmek için kriptografi anahtarları kullanır

Yorum Yap

    Bu Yazıyı Yorumla