Trendlerdeki Yazı

Bitcoin Nedir?

featured

Bitcoin Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Bitcoin, herhangi bir merkezi kontrolden veya bankaların veya hükümetlerin gözetiminden bağımsız çalışan dijital bir para birimidir . Bunun yerine eşler arası yazılıma ve kriptografiye dayanmaktadır.

Halka bir defter, tüm bitcoin ağaçlarının açık ve kopyaları dünya çapındaki sunucularda geçerlidir. Yedek sunucu olan herkes, düğüm olarak bu sunuculardan birinden. Bir banka gibi merkezi bir güvennaya sizinkiyle, bu düğümler arasında kriptografik olarak kiminin hangi paralara sahip olduğu konusunda fikir bir varılır.

Her işlemi herkese açık olarak ağa yayınlanır ve düğümden düğüme paylaşılır. Her şeyden bir araya geldiğinde, bu işlemler madenciler bloğunun adı verilen bir temel ve blok zincirine ilişkin olarak tamamlanır . Bu, bitcoin’in kesin hesap defterleridir.

bitcoin nedir

Bitcoin şu anda yedi ondalık basamağa bölünebilir: Bitcoin’in binde biri mili olarak bilinir ve Bitcoin’in milyonda biri satoshi olarak bilinir.

Gerçekte, bitcoin veya çanta diye bir şey yoktur, sadece ağ arasında bir madeni paranın ulaşımı ile ilişki vardır. Bir işlemi yaparken ağa fonların sahipliğini kanıtlamak için özel bir anahtar kullanılır. Bir kişi kendi özel anahtarını kolayca ezberleyebilir ve “beyin çanta sanalı” olarak bir kavram olan parasını almak veya harcamak için başka bir ihtiyaç duymaz.

Bitcoin Çevrilebilirmi ?

Bitcoin, küçük bir yapı gibi ile değiştirilebilir. İnsanların bunu yapabileceği çok sayıda çevrimiçi kripto para borsası var, ancak İşlemler şahsen veya herhangi bir iletişim platformu üzerinden de gerçekleştirilebilir , bu da küçük işletmelerin safra bitcoin’i kabul etmesine Izin verir. Başka bir para birimine sistem için bitcoin’de resmi bir mekanizma yoktur.

Doğal olarak değerli olan hiçbir şey bitcoin ağının temelini oluşturmaz. Ancak bu, ABD doları ve İngiliz sterlini gibi altın standardını terk ettiğinden beri dünyanın en istikrarlı ulusal para birimlerinin çoğu için geçerlidir .

Bitcoin’in Amacı Nedir?

Bitcoin, insanların internet üzerinden para göndermesi için bir yol olarak yaratıldı. Dijital para biriminin, merkezi kontrolden bağımsız olarak çalışacak, ancak aksi takdirde tıpkı geleneksel para birimleri gibi kullanılabilecek alternatif bir ödeme sistemi sağlaması amaçlandı.

bitcoin nedir?

Bitcoinler Güvenli mi?

Bitcoin’in arkasındaki kriptografi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından tasarlanan SHA-256 algoritmasına dayanmaktadır. Bunu kırmak, tüm niyet ve amaçlar için imkansızdır, çünkü test edilmesi gereken (22 56 ) evrendeki atomlardan (tahmini 10 78 ila 10 82 arasında bir yerde olduğu tahmin edilen) daha fazla olası özel anahtar vardır .

Birkaç yüksek profilli bitcoin borsasının saldırıya uğradığı ve fonların çalındığı vakalar oldu , ancak bu hizmetler her zaman dijital para birimini müşteriler adına depoladı. Bu durumlarda saldırıya uğrayan şey, bitcoin ağı değil, web sitesiydi.

Teoride, eğer bir saldırgan var olan tüm bitcoin düğümlerinin yarısından fazlasını kontrol edebiliyorsa, tüm bitcoinlere sahip oldukları konusunda bir fikir birliği oluşturabilir ve bunu blok zincirine yerleştirebilir. Ancak düğüm sayısı arttıkça bu daha az pratik hale gelir.

Gerçekçi bir sorun, bitcoin’in herhangi bir merkezi otorite olmadan çalışmasıdır. Bu nedenle, cüzdanındaki bir işlemde hata yapan hiç kimsenin rücu hakkı yoktur. Yanlışlıkla yanlış kişiye bitcoin gönderirseniz veya şifrenizi kaybederseniz, başvuracak kimse yoktur.

Tabii ki, pratik kuantum hesaplamanın nihai gelişi her şeyi bozabilir. Çoğu kriptografi, mevcut bilgisayarlar için son derece zor olan matematiksel hesaplamalara dayanır, ancak kuantum bilgisayarlar çok farklı çalışır ve bunları bir saniyenin çok küçük bölümünde gerçekleştirilebilir

Yorum Yap

    Bu Yazıyı Yorumla