İlginizi Çekebilir
bitcoin-nedir

Bifrost Nedir?(BFC)

bifrost nedir

Bifrost Nedir?(BFC)

Bifrost Nedir?(BFC) Bifrost (BNC), Kusama / Polkadot ağlarında gelişen DeFi dünyası için güçlü seçenekler sunan ve kullanıcılarının tokenlerinin faydasını en üst düzeye çıkarmasına olanak tanıyan bir projedir. 

Bifrostun Özellikleri

Bifrostun özellikleri Kusama ağına entegre edilmiş bir blockhain projesidir.Bifrost’un amacı, Staking ve uygulama katmanı arasında bir ara katman sağlayarak, stake etme veya protokolü kullanan DeFi operasyonları için ödüller sunmaktır.

Bu şekilde Bifrost, söz konusu protokole katılımları için ödüller sunan akıllı bir sözleşme yapısı oluşturmaya çalışıyor. Bu mümkündür çünkü Bifrost, DOT ve ETH  gibi belirteçleri dahil edebilir , bunları stake etmede engelleyebilir ve bunun yerine, işlemleri için bu belirteçleri kabul eden diğer platformlarda kullanılabilecek vDOT veya vETH belirteçleri sunar.

Bifrost şu anda Kusama üzerine inşa ediliyor ancak projenin fikri Polkadot üzerinde de bir mekana sahip olmak. Aslında şimdi Bifrost, bir Polkadot slotuna katılabilmek ve bu ağda bir parachain üzerinde konuşlandırabilmek için müzayedesinin başlamasını bekliyor.

Bifrost Nasıl Çalışır?

Bifrost nasıl çalışır? Kusama’da uygulanan Substrate teknolojisini kullanan bir protokoldür ve iletim zinciri ile Kusama ağı (veya protokol uygulama ağına bağlı olarak Polkadot) içindeki uygulama katmanı arasında ek bir katman olarak çalışacak şekilde uygulanır.

Katılımcılar, Bahis Kanıtı (PoS) kripto para birimlerini (ETH, KSM veya ADA gibi) Bifrost protokolüne yükleyebilir ve bunları karşılık gelen bir vToken’a (vETH, vKSM veya vADA) dönüştürerek stake için ödüller kazanabilir ve vToken’larını diğer işlemler.

Vtoken Nedir?

Vtoken;Voucher Token veya vToken, varlıkları stake etme yoluyla Bifrost tarafından basılan yerel bir Kusama (veya Polkadot) tokenidir . vToken, orijinal stake varlıklarını ödüllendirme mülkiyetini ve hakkını temsil eder.

Bu nedenle, stake etme yoluyla elde edilen ödüller, orijinal stake etme işleminin likiditesinin kilidini açabilen veya hatta kullanıcıların kaldıraçlı işlemleri gerçekleştirmesine yardımcı olmak için yeni bir stake etme varlığı haline gelebilen, alım satım likiditesi ile değiştirilebilir bir alternatif varlıktır.

vToken’lar ayrıca bu katılımcılara Bifrost DeFi ekosistemine katılmaları için ihtiyaç duydukları likiditeyi sağlar. Örneğin, vToken’ları olanlar, bir Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) ticaret grubu olan vTokenSwap’ı kullanabilir ve bunun içinde ticaret yapabilir. Ve sadece bu değil, vToken’lar Kusama ağı içindeki diğer protokollerde de kullanılabilir.

Protokoldeki Aktörler

Protokoldeki aktörler;Bifrost, protokol içinde çok özel görevleri olan bir dizi aktöre sahiptir, yani:

 1. Çapraz zincir kullanıcısı . Bunlar, vTokens veya diğer zincirler arası PoS varlıklarına sahip olan ve stake için ödüller alan kullanıcılardır. Bu kullanıcılar, parachain içindeki stake sistemine ve token üretimine katılabilir.
 2. Oylama Kullanıcısı . Bunlar, Bifrost’un yerel jetonu olan BNC jeton sahipleridir. Bu kullanıcılar, Bifrost ağının yönetim kararlarına ve çeşitli kontrol işlemlerine katılabilirler.
 3. Doğrulayıcıları . Doğrulama düğümleri, işlemlerin bilgilerini gözden geçirmekten ve bir parachain bloğu içinde kabulleri için oy vermekten sorumludur. Bifrost protokolü, ağa katılmadan önce bilgileri doğrulamak için en az 30 düğüm kullanır. Doğrulayıcılar, çalışmaları için bir teşvik olarak, kullanıcılara tahsis edilen oylama gelirinin %10’unu alır.
 4. vekil . Proxy düğümleri, protokol tarafından desteklenen farklı ağlar arasında ara bağlantıya izin veren düğümlerdir. Onlar sayesinde Bifrost, bu bağlı zincirlerin dApp’leri arasındaki etkileşime izin verebilir.
 5. harmanlayıcı . Bu aktör, kullanıcıların aramalarının verilerini toplamaktan ve sorgu bilgilerini iletmekten sorumludur. Harmanlayıcı blokları oluşturacak ve bunları son doğrulama için doğrulayıcıya gönderecektir.
 6. İstekli . Oy hakkı olan istekliler, teklife ilişkin referandum yoluyla seçilir. Seçim tarafından onaylanan hesap, oy verilmesi gereken düğümün adresini bağlayabilen ve Slash seviyesi veya kaç kez yapıldığı gibi Bifrost oylama setindeki oylar için teklif verme hakkına sahip olan Teklif Sahibi olur. Rol üretildiğinde, protokol kurallarına uyulmaması halinde İstekli izinleri iptal edilecektir.
 7. asker . Emanet oy hakları sözleşmesinin müzayedecisi olan vToken borsası veya sahibi.
 8. Konsey . Konseyin öncelikle üç yönetişim görevini yerine getirmesi gerekir: referandum önermek, tartışmalı olmayan, tehlikeli veya kötü niyetli bir referandumu iptal etmek ve teknik bir komite seçmek.
 9. vToken DEX . Bu, Bifrost içindeki vToken borsaları için likidite sağlayabilen bir DEX’tir.
 10. Geliştirme topluluğu . Bifrost protokol yapısını kullanan uygulamalar ve dApp’ler geliştiren tüm kullanıcılardan oluşurlar.
 11. sudo . Bu aktör, rolü sistemin başlatılmasının ilk aşamasında merkezlenen süper yöneticidir. Bu aktör, sistemin gelişimini sürdürmek için sistemin parametrelerinin çoğunu belirleme ve ayarlama hakkına sahiptir, ancak ana Bifrost ağının istikrarlı çalışmasından sonra, Sudo izinleri topluluğun teklifi üzerine bir referandumla kaldırılacaktır. .

BNC Belirteci

Bifrost Native Coin (BNC), Bifrost protokolünün yerel jetonudur ve ilk toplam arzı 80.000.000 BNC jetondur. BNC dağıtımının amacı, Bifrost ağını daha merkezi olmayan hale getirmek, vToken türev piyasasının boyutunu oluşturmak ve türevleri stake etmek için likidite piyasasını teşvik etmektir.

Bu belirtecin işlevleri arasında:

 1. Token, Bifrost parachain içindeki transfer, işlem, stake ve diğer işlevlere hizmet eder. Komisyonu ödemek için kullanılan BNC, sonraki yönetim ve dağıtım için Hazine’ye gönderilecek.
 2. Staking garantisi. Katılan düğümler, Slash’in maliyetini artırırken ağ içinde oylama gücü elde etmek için staking yapmak zorunda kalacaklar. Slash garantisi, düğümün performans puanına göre artacak veya azalacaktır.
 3. Yönetişim BNC, protokolün zincir üstü yönetişiminin yanı sıra teknik komite, Hazine tahsisi, düğüm seçimi ve diğer zincir üstü yönetişim işlevlerine katılım için kullanılabilir.

Jeton dağıtımı

Fonksiyonun geliştirilmesini, Bifrost ekosisteminin başlatılmasını ve geliştirilmesini sağlamak için BNC tahsisinin farklı bölümleri zaman içinde farklı kilit oranlarına sahiptir. BNC ekibi için tahsisin, Sıfır Günü’nden (yayınlanma günü) sonra 180 gün (yarım yıl) boyunca doğrusal olarak engellemeyi kaldırması ve süreci iki yıl boyunca sürdürmesi planlanmıştır.

Sonuçlar

Hem Polkadot hem de Kusama ekosistemlerinde belirteçlerinizin faydasını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız Bifrost mükemmel bir seçenektir. Bu, bu ağlardaki diğer protokollerle entegre olma yeteneği sayesinde. Örneğin, Bifrost’u kullanabilir ve Karura protokolü ile etkileşime girebilir veya ayrıca ZenLink ile etkileşime girebilir ve varlıklarınızın veya takas kapasitenizin ödüllerini en üst düzeye çıkarmak için bu dApp’lerin potansiyelinden yararlanabilirsiniz.

Her durumda, Bifrost, özellikle Polkadot ve Kusama müzayedelerinde parachain slotlarını ele geçirmeyi başarırsa, hala çok fazla gelişme potansiyeli olan bir projedir. Şu anda;Bittrex,Gateio,Uniswap borsalarından alabilirsiniz

Yorum Yap

  Bu Yazıyı Yorumla