İlginizi Çekebilir

Band Protocol Nedir?(BAND)

band token

Band Protocol Nedir?(BAND)

Band Protocol Nedir? Bant Protokolü projesi, geliştiricilerin bir API (Uygulama Programlama Arayüzü) aracılığıyla erişebilmeleri için bir veri toplama ve bağlantı sistemi oluşturmayı amaçlıyor. uygulamalarına ihtiyaç duyarlar.

Band Protocol Nedir?(BAND)

Band Protocol Özellikleri

Band Protocol projesini kapsayan  bir DEX uygulamaları için özellikle yararlı fonksiyonu varlık fiyat bilgileri örneğin Bant Protokolü gibi kahinler sayesinde elde edilir. Tam da bu nedenle, DEX’in mantığı, kullanıcılarının işlemlerine gerçek zamanlı olarak izin verebilmektedir.

Tabii ki, bu aynı zamanda Bant Protokolünün, Cosmos ağında uygulandığı ağ üzerindeki veri ve işlemler için büyük bir taleple başa çıkması gerektiği anlamına gelir. Böylece Bant Protokolü, yüksek çalışma hızı, düşük komisyonlar ve en önemlisi farklı ağları kolayca entegre etme yeteneği elde eder.

Ancak Bant Protokolü gerçekte nasıl çalışır? Onu bu kadar kullanışlı yapan nedir? Bundan sonrasını göreceğiz…

Band Protocol Nasıl Çalışır?

Bant Protocol, gerçek dünya verilerine erişimi olmayan akıllı sözleşme uygulamaları sorununu çözmeyi amaçlayan bir gelişmedir. Basitçe söylemek gerekirse, Band Protocol, gerçek dünyadan veri alan ve onu merkezi olmayan uygulamalara entegre edilebilecek dijital verilere dönüştüren bir blockchain oracle’dır.

Protokol ilk olarak 2019’da Ethereum’da başlatıldı, ancak Ethereum’un sınırlamaları ve Cosmos’un gelişi, geliştirme ekibinin altyapısını bu ağa taşımasına neden oldu. Bu, protokole daha iyi çalışma koşulları sunmak ve aynı zamanda protokolün diğer blok zincirlerle entegre olmasına izin vermek için. Cosmos’taki (ve onun BandChain’indeki) lansman, protokolün büyümesine ve kendisini Chainlink’e rakip olan en yaygın kullanılan blockchain oracle’larından biri olarak konumlandırmasına izin veren Band Protocol v2.0 olarak biliniyordu.

Band Chain Band Zinciri

BandChain, Cosmos SDK kullanılarak oluşturulmuş ve uzun alt dizi ekosisteminin bir parçası olan bir blok zinciridir. Cosmos teknolojisine dayanan BandChain, yüksek yürütme hızı ve ölçeklenebilirliği garanti eden Tendermint konsensüs protokolünü kullanma yeteneğine sahiptir, Bant Protokolünün amacı dikkate alındığında gerekli olan bir şeydir.

: Şimdi BandChain iki aktörler sayesinde çalışıyor doğrulayıcıları ağ blokları işlemleri doğrulamak ve üreten sorumlu olan ve Yetkilendirenlere birikimine oy gücünün amacıyla temsil ettikleri üçüncü şahıslar lehine esnetme gerçekleştirmek ve seçilecek Ödül almak karşılığında doğrulama süreci.

Her doğrulayıcının aldığı bu ödüller, bahisteki token sayısıyla orantılıyken, delegeler katılımlarıyla orantılı bir oran alır.

Veri Kaynakları

Şimdi, BandChain, işlevi merkezi olmayan bir şekilde veri toplamak ve düzenlemek olan bir yapıdır. Bu bilgi, diğer blok zincirleri veya gerçek dünya olsun, farklı alanlardan gelir. Bant Protokolünde “Veri Kaynağı” veya Veri Kaynakları olarak bilinirler ve farklı kaynaklardan gelen verileri alıp BandChain’e almaktan sorumludurlar, böylece bu verilere BandChain aracılığıyla erişmek isteyen herkes bunu ödeme yoluyla yapabilir.

BandChain’de herkes sisteme bir veri kaynağı kaydedebilir. Bu, tescil ettiren tarafından aşağıdaki gibi verilerin bulunduğu bir mesaj göndererek yapılır:

 1. veri kaynağını oluşturmak isteyen gönderen
 2. belirtilmişse, veri kaynağının sahibi
 3. veri kaynağının adı
 4. o veri kaynağını kullanmak isteyenlerin ödeyeceği sorgu başına ücret
 5. yürütülebilir dosya, bu veri kaynağı için bir veri isteği alındığında doğrulayıcılar tarafından çalıştırılır

Bu şekilde ağ işlemleri gönderilen verileri kaydetmek için kullanılır ve bloklar halinde saklanır.

Oracle Aracılığıyla Verilere Erişim

Zincire kaydedilen veriler ile kahinlerin işlerine başlama zamanı gelmiştir. Band Protocol’deki oracle’lar, BandChain’de çalışan güçlü betiklerden başka bir şey değildir ve kendilerine yapılan bilgi taleplerine yanıt verme yeteneğine sahiptirler.

Böylece kahinler şunları yapabilir:

 1. Kullanıcılar tarafından yapılan bilgi taleplerine yanıt verin .
 2. Ağ içindeki verileri analiz edin ve bunlar hakkında raporlar oluşturun .
 3. Bant Protokolündeki oracle betikleri Turing-complete’dur ve birden çok dilde programlanabilirler ve OWasm’da derlenirler . Turing’in bu yapılandırması ve karmaşıklığı, Oracle betiklerini akıllı sözleşmelere çok benzer hale getirir.

Bir Oracle betiği oluşturmak için, yaratıcının BandChain’e aşağıdaki yapıya sahip bir MsgCreateOracleScript vermesi gerekir :

 1. oracle betiğini oluşturmak istediğiniz gönderici
 2. belirtilmişse, oracle betiğinin sahibi
 3. oracle betiğinin adı
 4. bu oracle betiğine eklenmiş derlenmiş OWasm ikili dosyası
 5. bu oracle betiğinin giriş ve çıkışlarının yanı sıra karşılık gelen türleri detaylandıran şematik
 6. bu oracle betiğinin kaynak kodunun URL’si
 7. Veri kaynaklarında olduğu gibi, oracle scriptini oluşturmak isteyen gönderici, mesajda belirtilen oracle script’inin sahibi ile aynı olmak zorunda değildir.

Gördüğünüz gibi, bu komut dosyaları, yürütülmesi iki aşamada gerçekleşen bir “bilgi analizi, sınıflandırma ve arama” görevi gerçekleştirir:

İlk aşamada, komut dosyası, yürütülmesi için gerekli veri kaynaklarını tanımlar. Ardından, gerekli veri kaynaklarından sonucu almak için dizenin doğrulayıcılarına bir istek gönderir. Bunun içeriği, veri kaynaklarının ve ilgili parametrelerin yürütme adımlarından oluşur.

İkinci aşama, doğrulayıcılar tarafından döndürülen tüm veri raporlarını toplar ve her rapor, doğrulayıcının gerekli veri kaynaklarından aldığı değerleri içerir. Komut dosyası daha sonra bu değerleri tek bir nihai sonuç halinde birleştirmeye devam eder.

Ekleme işleminin ayrıntılarının tamamen Oracle betiğinin tasarımına bağlı olduğunu unutmayın. BandChain, kullanılan veri toplama yöntemi söz konusu olduğunda herhangi bir kural dayatmaz ve bu tasarım kararını tamamen komut dosyasının yaratıcısına veya sonraki editörlere bırakır.

Ekleme işleminin ayrıntılarının tamamen Oracle betiğinin tasarımına bağlı olduğunu unutmayın. BandChain, kullanılan veri toplama yöntemi söz konusu olduğunda herhangi bir kural dayatmaz ve bu tasarım kararını tamamen komut dosyasının yaratıcısına veya sonraki editörlere bırakır.

Ekleme işleminin ayrıntılarının tamamen Oracle betiğinin tasarımına bağlı olduğunu unutmayın. BandChain, kullanılan veri toplama yöntemi söz konusu olduğunda herhangi bir kural dayatmaz ve bu tasarım kararını tamamen komut dosyasının yaratıcısına veya sonraki editörlere bırakır.

Band Protocol Bize Ne Sunuyor

Yukarıdakilerin tümü, Bant Protokolünün bize aşağıdakileri sunmasına izin verir:

 1. Hız ve ölçeklenebilirlik. BandChain ve Tendermint protokolünün kullanımı, birkaç saniye içinde çok sayıda istekle ilgilenmenize izin verdiğinden.
 2. Dize uyumluluğu. Cosmos kullanımı sayesinde, Band Protokolü diğer blok zincirlerle agnostik olarak çalışabilmektedir.
 3. Veri esnekliği. Bant Protokolü, farklı veri toplama ve kurtarma yöntemlerini destekler.

Böylece Band Protocol bize hem zincir içi hem de zincir dışı verileri seçebilen ve söz konusu verileri merkezi olmayan uygulamalara entegre edebilen bir sistem sunuyor.

Token BAND ve özellikleri

BAND, platformun yerel simgesidir ve bugün üzerinde bulunan tek tokendir. Blok zincirlerinde genellikle olduğu gibi, ağ katılımcıları ödüllerini BAND ile alır.

BAND, aşağıdakiler için kullanılabilen bir yardımcı program belirtecidir :

 1. Doğrulayıcı olun.
 2. Toplanan ücretlerin ve enflasyonist ödüllerin bir kısmını kazanmak için varlıklarınızı başka bir doğrulayıcıya devredin.
 3. Ağın yönetimine katılın.
 4. Doğrulayıcılar, işlemleri işlemek için bir ücret belirlemek için belirteçleri kullanabilir.

BAND, 17 Eylül 2019’da sona eren ve 0,473 USD fiyatla 100.000.000 tokenin dağıtıldığı ve 5.850.000 ETH’nin toplandığı bir ICO düzenledi. ICO sırasında kabul edilen token BNB i

BAND şu anda ;Binance,Coinbase,Kucoin borsalarından alınabilir

Yorum Yap

  Bu Yazıyı Yorumla