İlginizi Çekebilir

Astar Network Nedir?(ASTR)

featured

Astar Network Nedir?(ASTR) Astar Network, Web3.0 için ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir bir altyapıdır . Astar Network, Parity’nin Substrate çerçevesi ile oluşturulduğundan, aynı zamanda ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme platformu olarak da işlev gören gelecekteki bir Polkadot parachain olabilir. Polkadot Relaychain, tasarımı gereği akıllı sözleşmeleri desteklemez. Bu, Astar’a bu boşluğu doldurma fırsatı verir. Ölçeklenebilirlik, açıkçası dApp geliştiricilerinin sahip olduğu en önemli taleplerden biridir. İdeal olarak, geliştiriciler, ölçeklenebilirliğini düşünmek zorunda kalmadan Astar Ağı üzerinde herhangi bir uygulama oluşturabilir.

Astar Network’ün misyonu, web’in yeni formunu tanımlayan ve gerçekleştiren, ölçeklenebilir, birlikte çalışabilir ve merkezi olmayan bir uygulama platformu sağlamaktır: Web3.0.

Geleneksel sosyal yapı, otorite sahibi kişilerin bilgiyi tekelleştirmesine izin verir ve tarih, bu kişilerin kuralları kendi çıkarları doğrultusunda esneteceklerini kanıtlamıştır. İnsanlar sistemlerinin adil olduğunu iddia etseler bile, yine de şeffaflıktan yoksundur ve her şeyin hala güven denilen kum sütunları üzerinde tasarlandığını kanıtlamaktadır. Bunun aksine blok zinciri, tek bir arıza noktası gerektirmeyen ve şeffaf ve güvenilmez bir sistem oluşturan merkezi olmayan bir sistem sağlar. Bu mümkündür, çünkü blok zinciri herkesin hataya son derece dayanıklı bir fikir birliği mekanizmasıyla görüntülemesine, kanıtlamasına ve barındırmasına izin veren bir sistemdir. 

Son kullanıcıların blok zinciri protokolünün güçlü yönlerinden tam olarak yararlanabilmeleri için, onlara bir arayüz sağlayan bir uygulama olmalıdır. Blok zincirlerinin üzerinde çalışan uygulamalara Merkezi Olmayan Uygulama (dApps) denir. Bir blok zincirinde dağıtılan ve çeşitli insanlara fayda sağlayan akıllı sözleşmeler ve zincir kodları şeklinde geliştirilmiş sayısız dApp vardır. Ancak, dApp’lerin merkezi olmayan yapısı nedeniyle, işlem hızı hızlı olmaktan uzaktır.

Bu sorunu çözmek için aşağıdaki bağlantılardan erişilebilen Astar Ağı’nda bazı özellikler uygulanmaktadır.

Astar Ağı ve Polkadot

Bu bölüm, Astar Ağının Polkadot ekosistemine nasıl entegre olduğunu açıklar. Astar Network , ilk ölçeklenebilir akıllı sözleşme Polkadot Parachain olmayı hedefliyor.

Akıllı Sözleşme

Polkadot geçiş zinciri akıllı sözleşmeleri desteklemez . Astar, bu işlevi aynı zamanda kolayca ölçeklenebilir hale getirecektir. Geliştiriciler, kolaylıkla ölçeklenebileceklerini bilerek çeşitli dApp’ler oluşturmakta özgürdür.

ölçeklenebilirlik

Astar Ağ ölçeklenebilirliği, İyimser Sanal Makine gibi katman 2 çözümlerine dayanır.

İyimser Sanal Makine

Ölçeklenebilirlik, tüm blok zincirleri için en büyük zorluktur. Blockchain teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesini sağlamak için daha yüksek performans gereklidir. Ölçeklenebilirlik, Astar Network’ün optimize etmeye çalıştığı kritik bir konudur.

İki Tür Ölçeklenebilirlik

Katman 1 (yatay) ölçeklenebilirlik: Katman 1 blok zincirinde daha fazlasını yapın. (örneğin parçalama ve Segwit)

2. Katman (dikey) ölçeklenebilirlik: 1. katmanda daha az, 2. katmanda veya zincir dışında daha fazlasını yapın. (örn. Plazma ve Durum Kanalı)

Polkadot, daha fazla ölçeklenebilirlik sağlayan parçalama teknolojisini kullanır. Astar ayrıca katman 2 dikey yeteneklerini de içerir. Katman 1 ve katman 2, farklı ancak tamamlayıcı çözümler sunar.

Astar Network mimarisinin ek faydaları şunları içerir:

İlk Kesinlik

Esnek dApp geliştirme

Önemli ölçüde daha düşük işlem (gaz) maliyetleri

Katman 2 mimarisiyle birleştirilmiş akıllı sözleşme özelliği, Astar Ağı’nda birçok ilginç dApp’i mümkün kılar . (örn. Oyun, IoT, Ödeme, DEX ve Bridge)

assets%2F M8GVK5H7hOsGnYqg 7q%2F M9DU3rlDwYHS OC23oI%2F M9EKa8j iFV8kwKfkWo%2F%E3%82%B9%E3%82%AF%E3%83%AA%E3%83%BC%E3%83%B3%E3%82%B7%E3%83%A7%E3%83%83%E3%83%88%202020 06 08%200.07.39

ASTR Simgesi

işlem

Her zincir üstü işlem ücret alır.

Zincir Üzerinde Yönetim

ASTR belirteci, oylama ve referandum gibi yönetişim faaliyetlerini kolaylaştırmak için kullanılır.

Vuruş

ASTR jeton sahipleri, ASTR jetonlarını ağda olduğu kadar dApp’te de stake edebilirler. Bunu yaparak, bahisçi ASTR jetonları kazanabilir

2. katman

Katman2 uygulama geliştiricileri, katman1 akıllı sözleşmelerine para yatırır ve katman2 uygulamaları oluşturur.

Toplam jeton arzı: 7,000,000,000

Token senedi: $ASTR

Jeton ondalık sayıları: 18

Enflasyon: %10 (yıllık)

 • Kullanıcılar ve Erken Destekçiler: %30
 • 2021’de Parachain Müzayedesi: 20%
 • Parachain Müzayede Rezervi: %5
 • Protokol Geliştirme: %10
 • Zincir Üzerinde DAO: %5
 • Pazarlama: %5
 • Erken Mali Destekçiler: %10
 • Ekip (Çalışan Teşvikleri): %5
 • Temel: %10

ASTR token alım satımı için en iyi borsa şu anda: Binance , Huobi , Gate.io , KuCoin, OKX ve CoinW.

ASTR Belirteci Nerden Alınır?

ASTR Belirteci Nerden Alınır?

ASTR , diğer ana kripto para birimlerinin aksine, bir dizi kripto borsasında listelenmiştir, doğrudan fiat para ile satın alınamaz. Bununla birlikte, önce herhangi bir büyük borsadan Bitcoin, ETH, USDT, BNB satın alarak ve ardından bu madeni parayla işlem yapmayı teklif eden borsaya aktararak bu parayı yine de kolayca satın alabilirsiniz, bu kılavuz makalesinde size ayrıntılı olarak adım adım yol göstereceğiz. ASTR jetonu satın al

Önce Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT), Binance (BNB) gibi büyük kripto para birimlerinden birini satın almanız gerekecek…

 Fiat para yatırma kabul eden en büyük kripto borsalarından biri olduğu için Binance Exchange’i burada kullanacağız  .

KYC işlemini bitirdikten sonra. Bir ödeme yöntemi eklemeniz istenecektir. Burada bir kredi/banka kartı sağlamayı veya bir banka havalesi kullanmayı seçebilir ve genellikle Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT), Binance (BNB) gibi başlıca kripto para birimlerinden birini satın alabilirsiniz.

Yorum Yap

  Bu Yazıyı Yorumla