Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir?
Altcoin-Nedir
+ - 2

Altocin Teriminin Anlamı Nedir?

Altcoin” terimini anlamak oldukça basittir, “alt” veya alternatif ile “madeni para”nın bir kombinasyonudur. Bitcoinin tüm alternatiflerini kapsar ve iki tür kripto para biriminin temel çalışma çerçevesi benzerdir. Her ikisi de, örneğin kod paylaşan eşler arası sistemler olarak veya büyük miktarda veri ve işlemi işleyen “mega bilgisayarlar” olarak işlev görür. Bazı altcoinler, dijital işlemleri gerçekleştirmek için uygun fiyatlı bir araç sağlayarak ortalama bir kullanıcı için bitcoin’e doğrudan bir alternatif sunmak üzere tasarlanmıştır.

Altcoin
altcoin-nedir

Mevcut Altcoinlerin Sayısı ve Aralığı

Yazma sırasında, altcoinler piyasa değerinin %40’ını almakla birlikte, aralarından seçim yapabileceğiniz 9.000 kadar kripto para birimi olduğuna inanılıyor. Mevcut durumda, altcoinler ve bitcoin arasındaki bağlantı, altcoinlerin genellikle fiyat veya değerdeki herhangi bir değişiklik açısından bitcoini takip etmesi şeklindedir. 

Bununla birlikte, kripto para birimleri ticareti piyasası olgunlaştıkça ve yeni yatırım sistemleri ve kalıpları ortaya çıktıkça, bu durumun değişmesi bekleniyor. Zamanla, altcoinlerin değeri, bitcoinin değerinden bağımsız olarak hareket etmeye başlayacaktır.    

Altcoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Bitcoin, ilk kripto para birimlerinden biri olmasına rağmen, kusursuz değildir ve mevcut olan birçok altcoin, bu sorunların üstesinden gelmek için geliştirilmiştir. Bitcoin tarafından kullanılan fikir birliği mekanizmasına iş kanıtı (PoW) denir. Örneğin ve bitcoin ticaretinin dayandığı blokları oluşturmak için kullanılır. Bununla birlikte, bu yöntem, herkesin bildiği gibi zaman alıcı ve enerji yoğundur ve birçok insanı, büyük miktarlarda bilgi işlem ve işlem gücüne dayanan bir kripto para biriminin yeşil kimlik bilgilerini sorgulamaya yöneltmiştir. 

Mevcut altcoinlerin çoğu, ihtiyaç duyulan blokları oluşturmak ve herhangi bir işlemi doğrulamak için gereken zaman ve enerjiyi azaltan, hisse ispatı (PoS) konsensüs yöntemine dayanarak buna bir alternatif sunmaya çalışıyor. 

Altcoinlerin kendilerini mevcut pazar liderinden nasıl farklılaştırdığına dair diğer örnekler arasında, bitcoin fiyatında sıklıkla görülen oynaklığı önleyen ve onları günlük işlemler için uygun hale getiren sabit paralar gibi örnekler yer alır.

Altcoin Çeşitleri ve Farkları Nelerdir?

Bir altkoinler kripto para özelliklerine sahip olabileceği gibi token da olabilir. Örneğin Dash günlük nakit kullanım için tasarlanmış bir altkoin ve bu yönde gelişmeyi hedeflerken Ethereum bir teknoloji platformudur. Örneğin Ethereum’un altkoini olan Ether koin aynı zamanda bir teknolojik otomasyonu, bir programın yazılımını çalıştıran bir jeton ya da dijital yakıttır. Ethereum üzerine inşa ettiğiniz bir bir uygulamayı çalıştırmak için ona belli bir miktarda Ether koin yüklemeniz icap eder. Bu durum ilgili yazılımı tasarlayanlar tarafından belli kurallarla belirlenebilir. Bu bağlamda çeşitli niteliklerde ve hayal gücünüzle sınırlanabilecek nitelikte altkoin üretilebilir. Çok sağlam teknolojik alt yapılara sahip olanları olduğu gibi başarısız niteliklerde olanları da vardır. Örneğin bazı koinler sadece kolay yoldan para kazanmak için oluşturulmuş saadet zincirleri ya da proje içeriği bakımından aldatmacalar içerebilirler. Bu bakımdan altkoinlere yatırım yaparken muhakkak detaylı bir inceleme yapmayı, güçlü ve zayıf yanlarını incelemeyi unutmayınız.

  Yazar Hakkında

  Bu Yazıyı Yorumla

  Yorumlar (2)

  1. Teşekkürler.Önemli bilgiler paylaşıyorsunuz.

  2. Geleceğe yatırım 👍Artık sanırım herşey kripto paralar ile olacak .

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir